E- demokrasi aracı olarak e-oylamanın gelişimi ve Türkiye'deuygulanabilirliği üzerine bir alan araştırması
E-voting, as a tool for e-democracy, development and applicability inTurkey on a field study
  1. Tez No: 634819
  2. Yazar: SELÇUK DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
E-oylama, teknoloji ile demokrasinin iyileştirilmesi ve daha etkin bir siyasal mekanizma kurulması amacına uygun olarak gelişmiş bir e-demokrasi aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaygın biçimde dünyada uygulanan temsili demokrasilerin temel aracı olan seçimlerin daha etkin ve meşru olarak yapılması düşüncesi ve teknoloji ile bu durumun mümkün olabileceği yaklaşımı e-oylamanın ülkeler açısından tartışılan ve üzerinde düşünülen bir model olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ülkelerin seçimlerde, seçmenlerin iradelerini sandığa yansıtma aşamasında yaşadıkları aksaklıkları en aza indirme ve seçim yönetim sürecinin doğru ve kesin işlemesini sağlama yaklaşımı e-oylamanın ülkeler için üzerinde tartışılan konumda yer almasını sağlamıştır. E-oylamanın kavramsal olarak analiz edilmesi ve ülkeler açısından uygulanma süreci öncesinde tüm boyutları ile ele alınması sürekliliğini sağlama açısından önem taşımaktadır. E-oylamanın ülkeler açısından sağlam temeller üzerine kurulması ilerleyen süreçlerde demokrasinin gelişmesine ve e-demokrasinin etkin uygulanmasına sağlayacağı katkı düşünüldüğünde her ülkenin kendi değerlerine ve ilkelerine uygun bir e-oylama modeli geliştirmesi ve uygulaması demokrasilerin geliştirilmesi adına belirleyici olacaktır. Ortaya konan demokrasinin teknoloji ile gelişmesi ve e-demokrasi kavramına bağlı e-oylamanın uygulanması noktasında; çalışmanın amacı e-oylamanın gelişen yapısının Türkiye'de seçim uygulama sürecinde yaşanan aksaklıkların çözümü olabilecek bir model sunabileceği ve seçimlere yönelik uygulama beklentilerin karşılayabilecek kapasitede olduğunu göstermektir. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde e-oylamanın e-demokrasi kavramının ilerlemesinde temel adımlardan olması nedeni ile e-demokrasi kavramının analizi yapılmış ve e-oylama ile bağı ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde e-oylamanın kavramsal çerçevesi geniş bir perspektifle ele alınarak kuramsal bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. E-oylamanın teknoloji ,hukuk, siyaset ve sosyal boyutları çerçevesinde genel bir e-oylama modelinin aşamaları ve gereklilikleri uygulama ve teoriler bağlamında ele alınmıştır. Son bölümde ise Türkiye genelinde yapılan anket çalışması ile Türkiye'de seçim sürecinin uygulanmasına yönelik tutumlar tespit edilmiş, seçimlerde yaşanan aksaklıkların neler olduğu ortaya konularak katılımcıların seçim demokrasi bağlamında seçimlerden beklentilerine uygun olarak etkin bir seçim uygulama yöntemi olan e-oylama modelinin temel dinamikleri ve uygulama aşamaları ortaya konulmuştur. Ortaya çıkan veriler ekseninde Türkiye'nin e-oylama modeline ilişkin tutumları beklentileri tespit edilmiş önerilen e-oylama modelinin temel aşamaları sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
E-voting emerges as an advanced e-democracy tool for the purpose of improving democracy with technology and establishing a more effective political mechanism. The idea of making elections more effective and legitimate, which is the main tool of widespread representational democracies in the world, and the approach that technology can make this possible, have caused e-voting to emerge as a controversial and contemplated model for countries. The approach of the countries to minimize the problems experienced by the voters in the process of reflecting their will to the ballot box and to ensure the correct and precise operation of the election management process has enabled the e-voting to take place in the discussed position for countries. It is important to analyze e-voting conceptually and to ensure its continuity with all its dimensions before the implementation process for countries. Considering the contribution that e-voting will provide to the development of democracy and effective implementation of e-democracy in the future, it is important for each country to develop and implement an e-voting model in accordance with its own values and principles. At the point of developing democracy with technology and implementing e-voting based on the concept of e-democracy; The aim of the study e-voting capacity to meet the expectations and practices can offer a model for the solution of the elections will be experienced disruption in the electoral process in Turkey is to show that the developing structure. In this context, since e-voting is one of the basic steps in the advancement of the concept of e-democracy, the concept of e-democracy has been analyzed and its connection with e-voting has been revealed. In the second part of the study, the conceptual framework of e-voting has been handled from a wide perspective and a theoretical framework has been tried to be created. The stages and requirements of a general e-voting model within the framework of technology, law, politics, and social dimensions of e-voting are discussed in the context of practices and theories. In the last chapter with the study survey conducted in Turkey have been identified attitudes towards the implementation of the electoral process in Turkey, put forward as to what the problems experienced in the elections in accordance with the expectations of the elections, the electoral democracy context of participants foundation of an effective selection method of application of e-voting models dynamics and implementation phases has been revealed. The main stages of the proposed e-voting pattern in the data emerging from Turkey's attitude to the axis of e-voting have been determined and forecast models listed.