Belediyelerde görevli kadın yöneticilerin sorunları
Problems of women administrators in municippolity
- Tez No: 99735
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ATAOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Aydınlanma çağının en önemli fenomeni siyasal ve toplumsal anlamda gelişen sekülarizmdir. Bilimsel ve toplumsal alanda yaşanan büyük epistemolojik kopmalar sonucunda dünyaya ve hayata bakışta gerçekleşen değişimin sürükleyicisi ise batılı bir biçimde gelişmeyi ve aklı önplana almanın içeriğini oluşturan modernleşmedir. Modern çağın insan yaşamındaki kurumsal etkilerinin en önemlisi ise siyasal karar alma ve uygulama mercilerinin merkezden yerele doğru kayması yada bunun hedeflenmesidir. Yönetime katılmanın daha geniş bir alana 'ayılmasının belirgin kurumsal sonuçlarından biri olan belediyeler de bu bağlamda ele alınmalıdır. Belediye kurumunun gelişimi ile kadının iş hayatına girişi, bu çerçevede her iki fenomenin, modernleşme periyodunun iki önemli sonucu olduğunu ortaya koyuyor. Kadın yaşadığı toplumun ataerkil yapısı içinde evinden çıkıp üretim, dağıtım ve bölüşüm sürecine atıldığı oranda, ancak birey olduğunun bilincine varıyor. Bu bakımdan kadının iş hayatına girişi e toplumsal yapının buna paralel bir gelişme döngüsü içine girmesi olağanlaşıyor. Günümüzde gelişmişliğin ölçütlerinden biri olarak gösterilen kadının iş yaşamındaki katılım oranının düzeyi, her anlamda rahatlıkla ülke ölçeğindeki gelişmişliğin de bir göstergesi olarak ele alınmalıdır. Bu amada demokratik bir toplum olmanın daha çok yerelleşmeyle, çağdaş bir ülke olmanın daha yüksek bir refah seviyesine ulaşmış olmayla tanımlanması güncelliğini korurken; yerel yönetim birimlerinin en önemli kurumu olan belediyelerde görev yapan kadın yöneticilerin bu ülküleri gerçekleştirirken gerek yönetim yapısı bağlamında, gerekse ülkenin, olumlu-olumsuz kültür değerleriyle yaşadığı çatışmanın, onları sürüklediği sorunlar yumağının belirlenmesi, bir ölçüde sorunlu olmakta ve bu çalışmanın amacı da bu doğrultuda ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma hazırlanırken cevapları aranan soruların seçilmesinde ve alınan cevapların değerlendirilmesinde iki önemli güçlükle karşılaşıldı. Birincisi yöneticilerin kadın bile olsalar görev yaptıkları kurumlardaki konumlan gereği verdikleri cevaplarda olumsuzdan çok olumluyu uygulama kaygısını taşımaları, ikincisi ise ülkemizde maalesef hala büyük bir oranda geçerli olan göreve getirilme-görevden el çektirilme sisteminin liyakatten ziyade kayırmaya dayalı yasası nedeniyle yönetici konumunda olan bireylerin içinde bulundukları öznel durum karşısında zemin meşruiyetini sorgulamaya yanaşmamalarıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most important phenomen of lighting (education) age in the meaning of social and lolitical development is secularism. As a result of big epistomologic disassociations being lived ti science and social areas, looking through the world and life are the followers of changes as eveloping like the western countries take the mind and skill as a first step, ali of these perform lodemization. The most important association effects of modem age in human life is movement f political decision and applications convey from the principal to the local areas ör having it as a ırget. Attending in administration management is started by taking place in municipalities öne f the result shows that taking part and job in municipality is important in that situation. The jvelopment of municipality and women's attendance in out working life in that condition both of fo phenonıences are two important results of modemization period. The women realize that ey are really useful element when they work and succeed in outside working. A lady has şelf nfidence in vvorking outside. Entering and taking part in social life make the women develop, îir life develop and change parallel to their social life. Women start taking part in producing, itrubiting and separating outside of their houses. in these days we can easily teli and see the io of raising the vvomen's part and role in social life. Their vvork life gets bigger according to î development of public life. This shovvs the development of a country and being contemporary ong other countries. Woman takes part in municipality in tovvns and cities. Working outside kes woman take'part in country's management. Women take part in cultural and social life of a ıntry. While we are working and studying on this research, we try to find the ansvvers of our stions. We had two difficult problems. First öne is in offıces and associations even the ;ctors and managers are women they alvvays answer. Positively, they never teli their bad ör ative sides. The second öne is unfortunately in some of govemment offices and associations, r prefer taking in and giving jobs to the people whom they know before ör whom they are in :act with. That's the reason vvhy the directors ör administrators didn't want to answer the itions ör vvant to be interviewed. ı