İnsani diplomasi aracı olarak sosyal medyanın kullanımı: Türk Kızılay örneği
The use of social media as a tool for humanitarian diplomacy: Example of Turkish Red Crescent
- Tez No: 634868
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
1990 sonrası uluslararası sistemin yapısının değişmesi ve küreselleşmenin tüm boyutlarıyla artan etkisi, yeni dünya düzeninin çok merkezli ve çok aktörlü bir yapıya dönüşmesini sağlamıştır. Bu düzende, uluslararası karar alma süreçlerine devlet dışı aktörlerin de müdahil olabilmesi, yeni iletişim teknolojileriyle halkların enformasyona erişim kolaylığı ve uluslararası kamuoyunun görece bilinçlenmesi; devletlerin ikna kapasitesinin artırılmasını zorunlu kılmıştır. Devletlerin sistemdeki değişen rolü, uluslararası alandaki meşruiyetlerinin korunması ya da artırılması amacıyla diplomasinin de rolünü değiştirmiştir. Cezbetme ya da ikna etmenin hayati bir öneme sahip olduğu günümüzde, aktörler stratejik iletişim faaliyetlerinde kullanabilecekleri yumuşak güç kaynaklarına yönelmiştir. Bu bakımdan yeni düzendeki aktörler; kültür, sanat, eğitim, sağlık gibi kendilerini güçlü kabul ettikleri yumuşak güç kaynaklarını belirledikleri amaç ve hedeflere göre uluslararası kamuoyunu ve yabancı halkları ikna etmeye yönelik kamu diplomasisi faaliyetlerinde kullanmaktadır. Günümüzde devletler, faaliyetlerinin birçoğunda“insan odaklı”olma vurgusu yapmaktadır. İzleyicileri ikna etmenin çok önemli olduğu bu küresel düzende, devletlerin savaş, çatışma, terörizm, yoksulluk gibi insanlar üzerinde doğrudan etkisi olan gerçekliklere karşı duyarlılığının artması, insani diplomasinin iletişim ve uluslararası ilişkiler disiplinlerinde ön plana çıkmasını sağlamıştır. Bu çalışmada uluslararası sistemdeki değişime eşlik eden yumuşak güç ve kamu diplomasisi kavramlarının çerçevesi çizilmiş, Türk dış politikası ile TİKA, AFAD ve Kızılay'ın insani yardım faaliyetleri arasındaki bağ derinlemesine görüşme yöntemiyle niteliksel olarak incelenmiş, insani krizlere çözüm bulma amacındaki insani diplomasi faaliyetlerinin sosyal medyadaki uygulamaları ise“Türk Kızılay International”örnekleminde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The change in the structure of the international system after 1990 and the increasing effect of globalization in all its dimensions have led to the transformation of the new order into a multi-centered and multi-actor structure. In this order, the involvement of non-state actors in international decision-making processes, the ease of access to information through new communication technologies, and the relative awakening of the world public opinion have entailed the increase of the persuasive capacity of the states. The changing role of states in the system has shifted the role of diplomacy to protect or increase their legitimacy in the international arena. In today's new order, where allurement and persuasion are vital, actors have turned to their soft power. To this aim, actors in the new order conduct public diplomacy activities to convince the international public and foreign people based soft power sources such as culture, art, education, health. Nowadays, the vast majority of state and non-state actors emphasize being“people-oriented”in public diplomacy and international public relations activities. In this global order, where convincing the audiences is very important, increased sensitivity of the state to realities that have a direct impact on people such as war, conflict, terrorism, poverty, has enhanced the role of humanitarian diplomacy in communication and international relations. In this study, firstly, a frame has been drawn for the concept of soft power and public diplomacy accompanying the change in the international system. Then, the link between Turkish foreign policy and Turkish Cooperation and Coordination Agency, Disaster and Emergency Management Presidency and Red the Crescent's humanitarian aid activities have been examined qualitatively through in-depth interviews. Additionally, within the Turkish Red Crescent sample, the social media practices of humanitarian diplomacy activities, which aim at finding solutions to humanitarian crises, have been analyzed.