How children and their parents reason about inequalities and exclusion based on socioeconomic status: The roles of children's age, family socioeconomic background and exclusion context
Çocuklar ve ebeveynleri sosyoekonomik düzeye bağlı eşitsizlikleri ve dışlamayı nasıl değerlendiriyor: Çocuğun yaşı, ailenin sosyoekonomik geçmişi ve dışlama bağlamının rolleri
  1. Tez No: 634869
  2. Yazar: BUSE GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ŞAHİN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezin temel amacı, çocukların ve ebeveynlerinin sosyoekonomik düzeye (SED) bağlı eşitsizlikler ve sosyoekonomik dışlama hakkındaki muhakemelerini incelemektir. Karma yöntem yaklaşımı benimsenerek tez kapsamında, bir nitel ve bir nicel çalışma yapılmıştır. Nitel çalışmada, otuz üç ebeveyn-çocuk çifti ile (düşük sosyoekonomik düzeyden on yedi aile olmak üzere) ayrı ayrı görüşülmüştür. Tematik analizlerin sonuçlarına göre, çocuklar ve ebeveynleri kendilerine doğrudan sorulmadığı koşullarda bile ekonomik ve sosyal kaynaklara erişimi ilişkilerini, sosyal etkileşimlerini ve eğitim fırsatları hakkındaki bakış açılarını şekillendiren önemli etkenler olarak değerlendirmişlerdir. Buna ek olarak, hem çocuklar hem de ebeveynleri, başka sosyoekonomik düzeyden bireylerle ilişki kurmaya dair isteklerini etkileyen birçok kısıtlayıcı faktör olduğunu belirtmişlerdir. Bu faktörler katılımcıların kendi SED'lerinden etkilenmiştir. Nicel çalışmada ise, çocukların yaşının, aile sosyoekonomik geçmişinin ve dışlama bağlamının, katılımcıların sosyoekonomik dışlama hakkındaki muhakemeleri üzerindeki rolü incelenmiştir. Bu çalışmaya düşük ve yüksek sosyoekonomik koşullardan olmak üzere toplamda 270 ebeveyn-çocuk çifti katılmıştır. Katılımcıların sosyoekonomik dışlamayı bir tür ayrımcılık ve ahlaki ihlal olarak değerlendirmesine rağmen, çalışma değişkenlerinin de katılımcıların kararlarını etkilediği bulunmuştur. Özellikle, büyük çocuklar ve düşük SED ailelerden gelen çocukların, sosyoekonomik dışlamaya daha az kabul edilebilir yaklaştıkları görülmüş ve bu ayrımcılığın sonuçları hakkında daha gelişmiş bir anlayışa sahip oldukları bulunmuştur. Daha varlıklı ailelerden gelen çocuklar ise, sosyoekonomik dışlamaya daha fazla statükoyu koruma motivasyonu ile yaklaşmışlardır. Ebeveynlerin muhakemesini etkileyen en önemli faktör dışlama bağlamıdır. Ebeveynler, akran ilişkilerinden dışlamayı, eğitimde ayrımcılığa oranla daha kabul edilebilir değerlendirmişlerdir. Mevcut özgün bulguların hem ilgili alan yazına hem de pratik uygulamalara değerli katkıları olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation was to examine children's and their parents' reasoning about inequalities and exclusion based on socioeconomic status (SES). By adopting a mixed-methods approach, one qualitative and one quantitative study was conducted. In the qualitative study, thirty-three parent-child dyads (seventeen from low socioeconomic background) were interviewed separately. Findings of the thematic analyses showed that access to economic and social resources was perceived as important factors shaping both children's and their parents' perspectives about relationships and educational opportunities, even when not asked explicitly. Both children and their parents shared many boundary conditions, which would affect their willingness to contact with others from different socioeconomic backgrounds. In the quantitative study, the roles of children's age, family SES and context on children's and their parents' reasoning about socioeconomic exclusion were investigated. In total, 270 parent-child dyads from low and high socioeconomic backgrounds attended this study. Despite the great emphasis of socioeconomic exclusion as a form of discrimination and a moral violation, study variables affected participants' judgments. Particularly, older children and children from low SES approached socioeconomic exclusion as less tolerable, and they had a more complex understanding of the consequences of such discriminations. Children from affluent families approached this type of exclusion more in terms of protecting status-quo. For parents' reasoning, the most influential factor was exclusion context such that exclusion in peer context was condoned more compared to educational discrimination. Novel findings of the current study are considered valuable both for the related literature and for its practical applications.