Tüketicilerin algılarına göre tarımsal kooperatiflerin güvenilir gıdaya erişimdeki rolü
The role of agricultural cooperatives in accessing safe food according to the consumers perceptions
- Tez No: 634881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı tüketicilerin tarımsal kooperatifler hakkındaki bilgisi ve algısının ortaya konulmasıdır. Araştırma, keşfedici ve kesitsel bir araştırma niteliğindedir. Araştırmada tarımsal kooperatifler ve güvenilir gıda ile ilgili yazın incelenmiş, Adana ve Mersin illerinde bulunan, gıda tüketicileri arasından kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 150 katılımcıya anket tekniği uygulanarak toplanan veriler analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde keşfedici faktör analizi (KFA), bağımsız t-testi ve tek yön ANOVA analizi kullanılmıştır. Araştırma ile tüketicilerin tarımsal kooperatifler hakkında bilgi seviyesinin ne olduğu, güvenilir gıda kavramı hakkında bilgi seviyesinin ne olduğu, tarımsal kooperatifler hakkında düşüncelerinin neler olduğu, tüketicilerin güvenilir gıda konusunda düşüncelerinin neler olduğu gibi soruların cevabını bulmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is reveal the knowledge and perception of consumers about agricultural cooperatives. The research is an exploratory and cross-sectional research. In the study, the literature on agricultural cooperatives and safety food was examined, and the data collected by applying to survey method to 150 participants in Adana and Mersin provinces selected by convenience sampling method were analyzed and evaluated. Exploratory factor analysis (EFA), independent t-test and one-way ANOVA analysis were used in the analysis of the data. With the research, to find the answer of the questions such as what is the level of knowledge of the consumers about agricultural cooperatives, what is the level of knowledge about the concept of safety food, what are their opinions about agricultural cooperatives, what are the opinions of consumers about safety food.