Marka imajına yönelik algılarına göre hedef tüketicilerin gruplanması ve hijyenik ped sektörüne yönelik bir pilot araştırma
Segmentation of target consumers according to their perception on brand image and a pilot research on hygenic ped sector
  1. Tez No: 257930
  2. Yazar: MERAL CABAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEKERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde işletmelerin aynı ya da benzer teknolojileri kullanmaları sonucu ürünler benzerlik göstermekte olduğundan firmalar rekabet şartlarında farklılığı, oluşturdukları başarılı marka imajları ile sağlayabilmektedirler. Bu çalışmanın genelinde tüketicinin ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılamakla birlikte tüketicilerde farklı marka tercihlerinin oluştuğu hijyenik ped sektörü konu olarak seçilmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde hijyenik ped sektörü hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde tüketici davranışlarına ve pazar bölümlendirmeye kavramsal açıklama getirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde marka ve marka imajı kavramları ele alınmış olup, dördüncü ve son bölümde ise anket çalışması yapılarak elde edilen verilere ilişkin araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırma sonucunda hijyenik ped marka imajlarına yönelik algılarına göre tüketici grupları oluşturulmuş, oluşturulan bu gruplar hijyenik ped kullanım alışkanlıkları, marka tercihleri, satın alma davranışları ve demografik ve sosyo-kültürel özellikleri itibariyle tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the businesses use same or similar technology products are almost similar, so making difference in competative conditions is possible to create succesful brand image. In this research, sanitary pads sector, where the customers? needs are satisfied in the same ways and also can be occured different brand choices types for the customers, has been chosen as the main subject of the study.In the first part of the study were informed about sanitary pads sector, second part covers conseptual interpretation of consumer behaviors and market segmentation. In the third part, the conceptions of branding and brand image are discussed. The research results which are related to data of survey studies are also presented in the fourth part. As a conclusion, different group types of customers are formed according to their perception on used sanitary pads? brands.. Consumers' use of sanitary pads habits, brand preferences, purchasing behavior and demographic and socio-cultural characteristics has been identified.