Nontravmatik akut karın ağrısı nedeni ile acil servise başvuran hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of the patients that admitted to emergency department with acute abdominal pain
- Tez No: 634907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırmada; acil servise karın ağrısı ile başvuran hastaların sıklığının, akut karın sıklığının, karın ağrısına neden olan hastalık dağılımının, hastaların demografik özelliklerinin belirlenmesi; karın ağrısı ile gelen hastaların değerlendirilmesinde lökosit sayısı ve nötrofil oranının öneminin belirlenmesi, karın ağrısı ile gelen hastaların ne kadarının yatarak tedaviye yada cerrahi tedaviye gereksinim duyduğunun belirlenmesi, ne kadarının spesifik bir tanı aldığının saptanması amaçlandı. Materyal- Metod: Bu çalışma, retrospektif olarak planlandı. 1 Eylül 2013- 30 Eylül 2013 tarihleri arasında acil servise akut karın ağrısı nedeni başvuran hastaların cinsiyet, yaş, lökosit değerleri, yüzde olarak nötrofil oranları tarandı. Hastaların yapılan tüm tetkik sonuçları ve muayene kartları incelenip acilde konulan tanı belirlendi. Daha sonra hastaların herhengibir branşa konsulte edilip edilmedikleri, edildilerse hangi branş veya branşlara konsulte edildikleri, yatırılıp yatırılmadıkları, yatırıldılar ise hangi klinikte kaç gün yatırıldıkları, opere edilip edilmedikleri araştırıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma ve frekans) kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise dört gözlü ve çok gözlü düzende Ki-Kare test ve Mann-Whitney U analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the demographics and leucocyte and neutrophil counts of the patients admitted to Emergency Department with the complaint of abdominal pain. Material- Method: Five hundred patients admitted to İzmir Atatürk Training and Research Hospital with abdominal pain were reviewed for their demographics, diagnostic tests and clinical results retrospectively. The data were statistically interpreted. Results: The most common diagnosis in patients included in the study was non-specific abdominal pain (55%). There was a significant difference between the patients in terms of gender and emergency treatment. Leukocyte and neutrophil counts were significantly different in patient groups in terms of consultation, hospitalization and emergency operation. Discussion: The reason for the high rate of non-specific abdominal pain diagnosis may be due to the fact that the concept of emergency in our society is not fully understood, and that the emergency room is increasingly abused. The differences between the leukocyte and neutrophil counts may indicate that the leukocytosis and neutrophil ratio is a guide for physicians to ask for consultations, to decide on a hospitalization or operation. Conclusion: In our study, there were differences in the diagnosis, hospitalization and operation rates of patients according to the literature. It was evaluated that the abuse of the patients caused these differences.