Vertebral arter stentleme yapılan vakaların cinsiyete göre demografik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of demographic characteristics of vertebral artery stenting cases by gender
  1. Tez No: 634956
  2. Yazar: EŞREF KEMAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İNANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
İnme tedavisindeki gelişmelere rağmen, inme nedenli ölümler dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Epidemiyolojik çalışmalar inmelerin ortalama %20'sinin arka sistem kaynaklı olduğu bunların %25'inin vertebral arter ve baziller arter hastalığı nedeniyle olduğunu göstermektedir. Burda da cinsiyetler arası farklılıklar vardır ve çalışmamızda bu farklılıklar yönünden hastalar incelenmiştir. Çalışma için Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Kliniğinde Ocak 2018-Mart 2020 tarihleri arasında vertebral arter stentleme yapılan hastaların dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. İstatistiksel değerlendirmelerde; sosyodemografik özellikler, yaş, medeni durum, stentlenen arterin pozisyonu, semptom varlığı, hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi, kalp hastalıkları, sigara kullanımı, alkol kullanımı, geçirilmiş inme öyküsü gibi değişkenlerinin cinsiyete göre demografik özellikleri bakımından ilişkisi incelendi. Çalışmamızın analizlerinde hastaların darlık yüzdeleri ve semptomatik olup olmaması açısından cinsiyete göre anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05). Yine sağ-sol vertebral arter stentleme sıklığı ve cinsiyet farklılığı açısından anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Hipertansiyon %66,3 ile en fazla görülen risk faktörü iken erkeklerde hipertansiyon varlığı %60, kadınlarda %82,1 oranında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the advances in the treatment of stroke, deaths from stroke are ranked second in the world. Epidemiological studies show that approximately 20% of the strokes are caused by the posterior system, and 25% by the diseases of vertebral artery and basilar artery. There are also differences between the genders here and patients were examined in terms of these differences in our study. For the study, the file records of the patients who underwent vertebral artery stenting in the Neurology Clinic of Gaziantep University Medical Faculty Hospital between the dates of January 2018 and March 2020 were analyzed retrospectively. In statistical evaluations, the relation of the variables such as sociodemographic characteristics, age, marital status, the position of the stented artery, the presence of symptoms, hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia, heart diseases, smoking, use of alcohol, history of stroke was examined according to gender in recognition of the demographic characteristics. In the analysis of our study, in terms of the stenosis percentages of the patients and whether they were symptomatic, no significant difference according to the gender was found (p>0,05). Again, no significant relation was found in terms of the frequency of right-left vertebral stenting and the gender difference (p>0,05). While hypertension is the most common risk with the rate of %66,3, the presence of it was found to be %60 in men and %82,1 in women.