Asitretin ve metotreksat verilmiş ratlarda akciğer hücre hasarına αlfa lipoik asidin koruyucu etkilerinin araştırılması
The investigation of the protective effects of alpha lipoic acid on lung cell damage in acitretin and methotrexate given rats
- Tez No: 635002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DIRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ve tedavi sonrasında akciğer hücrelerinde hasar oluşturabilen Acitretin (ACT) ve Metotreksat (MTX)'ın yan etkilerine karşı Alfa Lipoik Asit (ALA)'in koruyucu etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, toplam 50 tane Wistar albino erkek rat kullanılmıştır. Çalışma grupları; Kontrol grubu (K), ALA grubu, ACT+MTX grubu ve ACT+MTX+ALA grubu olarak oluşturulmuştur. Ratlar enjeksiyon öncesi 24 saat aç bırakılmıştır. Enjeksiyon işlemleri her sabah aynı saatte gerçekleştirilmiştir. ACT, MTX ve ALA %0.9'luk NaCl'de çözülmüştür. ACT (20mg/kg/gün), MTX (20mg/kg/hafta), ALA (50mg/kg/gün) ve bunların kombinasyonları da vücut ağırlığı düzeyinde intraperitonal enjeksiyon ile ratlara verilmiştir. Ratlar, servikal dislokasyon ile sakrifiye edilmiş ve kalp perfüzyonundan sonra akciğerleri çıkarılmıştır. Akciğer dokusunda Malondialdehit (MDA) miktarı, Süperoksit Dismutaz (SOD) ve Glutatyon Peroksidaz (GPx) enzim aktivitelerinin analizleri spektrofometrik yöntem ile belirlenmiştir. ACT+MTX grubu ile ACT+MTX+ALA grubu karşılaştırıldığında ALA'in ilavesiyle SOD ve GPx enzim aktivitesinin azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca oksidatif stres belirteci olan MDA miktarı da incelendiğinde ALA uygulanmasıyla, ACT+MTX+ALA grubunun MTX+ACT grubuna göre MDA miktarının daha düşük olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde; ratlarda ACT ve MTX kombin kullanımına ALA'in ilavesinin ACT ve MTX kaynaklı akciğer hücre hasarına karşı koruyucu bir etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective effects of Alpha Lipoic Acid (ALA) against the side effects of Acitretin (ACT) and Methotrexate (MTX), which are used in the treatment of some diseases and can cause damage to lung cells after treatment, were investigated. A total of 50 Wistar albinos male rats were used in the study. Study groups were formed as Control group (K), ALA group, ACT + MTX group and ACT + MTX + ALA group. Rats were fasted for 24 hours before injection. Injection procedures were carried out at the same time every morning. ACT, MTX and ALA were resolved in 0.9% NaCl. ACT (20mg / kg / day), MTX (20mg / kg / week), ALA (50mg / kg / day) and their combinations were given to rats by intraperitoneal injection at body weight level. The rats were sacrificed by cervical dislocation and their lungs were removed after heart perfusion. Analysis of the amount of Malondialdehyde (MDA), Superoxide Dismutase (SOD) and Glutathione Peroxidase (GPx) enzyme activities in lung tissue was determined by spectrofometric method. When the ACT + MTX group was compared with the ACT + MTX + ALA group, it was observed that the activity of SOD and GPx enzyme decreased with the addition of ALA. In addition, when the amount of MDA with the oxidative stress index was examined, it was determined that the amount of MDA was lower than the MTX + ACT group of the ACT + MTX + ALA group by the application of ALA. When the results of our study are evaluated; it can say that the addition of ALA to ACT and MTX combination use in rats has a protective effect against lung cell damage caused by ACT and MTX.