Ankara ili Polatlı ilçesi küçük ve büyükbaş hayvancılık işletmelerinin barındırma sistemlerinin hayvan refahı bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of small and large animal housing system in terms of animal welfare in Polatlı, Ankara
  1. Tez No: 635003
  2. Yazar: DUYGU KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara ili Polatlı İlçesinde küçük ve büyükbaş hayvancılıkişletmelerinin barındırma sistemlerinin hayvan refahı bakımından değerlendirilmesidir. Çalışmada 82 küçükbaş, 96 büyükbaş olmak üzere toplam 178 işletme kullanılmıştır. Çalışma56 soruluk bir anket formu ile yerinde ölçüm yapılıp yetiştiricilerle birebir yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Yetiştiricilerle ilgili asıl olarak barınakların fiziksel yapısı, nem ve sıcaklığı, hayvan sayısı, bakım besleme yöntemleri ve yetiştirici ile ilgili şahsi bilgiler ön plana alınmış ve sonuçlar frekans ve yüzde şeklinde verilmiştir.Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerin %82.3'ü erkek ve %65.6'sı ilköğretim mezunudur. Bu yetiştiricilerin geneli babadan kalma olduğu için bu mesleği tercih ettiğini söylemiş ve %74'ü 20 yıldan fazladır bu işi yapmaktadır. Büyükbaş yetiştiricilerinin tamamına yakını bakanlık ya da sivil toplum kuruluşundan bir destek almaktadır ve %75'i yaptığı işten memnun olduğunu söylemiştir. Bu yetiştiricilerin %77.1'i işletmeye ve hayvanlara ait herhangi bir kayıt tutmadığını söylemiştir.Büyükbaş barınakları üzerinde yapılan inceleme sonuçlarına göre; işletme sahiplerinin %77.1'i barınakları kendi tecrübesi ile yaptığını belirtmiş ve barınakların tamamı bağımsız konumdadır. Barınakların %86.5'i kapalı tipte, bina yapısı %58.9 oranında tuğla ve%82.3'ü zemin malzemesi olarak beton kullanmıştır. Büyükbaş barınaklarının %64.2'si havalandırma sistemi olarak pencere-baca kullanmış ve %69.8 oranında havalandırma yeterli bulunmuştur. Büyükbaş barınaklarında m² başına düşen hayvan sayısı 0.20, genel sıcaklık ortalaması 23.86°C ve genel nem ortalaması %37.06 olarak tespit edilmiştir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerin %85.4'ü erkek ve %58.5'i ilköğretim mezunudur. Bu yetiştiricilerin %57.7'si babadan kalma olduğu için bu mesleği tercih ettiğini söylemiş ve %56.1'i 20 yıldan fazladır bu işi yaptığını belirtmiştir. Bu yetiştiricilerin büyük çoğunluğu bakanlık ya da bir sivil toplum kuruluşundan destek almakta ve %79.3'ü yaptığı işten memnun olduğunu belirtmiştir. Küçükbaş işletmelerin %84.1'i işletme ve hayvanlarla ilgili bir kayıt tutmadığını belirtmiştir. Küçükbaş hayvan barınakları üzerinde yapılan inceleme X sonuçlarına göre; işletme sahiplerinin %91.5'i barınakları kendi tecrübesi ile yaptığını belirtmiş ve barınakların tamamı bağımsız konumdadır. Barınakların %86.6'sı kapalı tipte, bina yapısı %61 oranında tuğla ve %91.5'i zemin malzemesi olarak toprak kullanmıştır. Küçükbaş hayvan barınaklarında %42.7 oranında havalandırma sistemi olarak pencere-baca kullanmış ve %70.7 oranında havalandırma yeterli bulunmuştur. Barınaklarda m² başına düşen hayvan sayısı 1.47, genel sıcaklık ortalaması 26.95°C ve genel nem ortalaması %35.60 olarak tespit edilmiştir.Sonuç olarak Polatlı bölgesindeki ağıl ve ahırlarda yüksek oranda bir refah sorunu tespit edilmemiştir. Ancak,yetiştiricilerin eğitim düzeylerinin ve hayvancılık konusunda bilgi birikimlerinin eksik olduğu görülmüştür.Polatlı bölgesinde buna benzer çalışmaların sayısının arttırılarak sorunların daha detaylı tespit edilmesi, çözüm önerilerinin daha net oluşturularak sorunlara yönelik çalışmaların yapılmasının kolaylaşacağı ve böylece bölge hayvancılığına ciddi anlamda katkı sunulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the animal housing systems of small and largeanimals in Polatlı district of Ankara in terms of animal welfare. A total of 178 enterprises, 82 small (sheep-goat) and 96 large (cattle) animal, were used in the study. The study came out as a result of face to face interviews with breeders and onsite measurements with a questionnaire of 56 questions. The physical structure, humidity and temperature of the housing systems, the number of animals, care feeding methods and the personal information about the breeders were emphasized and the results were given in frequency and percentage. 82.3% of the enterprises engaged in cattle breeding are male and 65.6% are primary school graduates. These breeders generally said that they inherited this profession from their ancestors and 74% of them have been doing this for more than 20 years. Almost all the cattle breeders receive support from the ministry or non-governmental organization and 75% said they are satisfied with their work. 77.1% of these breeders said that they did not keep any records of the enterprise and animals. According to the results of the examination on cattle housing systems; 77.1% of business owners stated that they built shelters with their own experience and all shelters are independent. 86.5% of the shelters were closed type, 58.9% of the building structure used brick and 82.3% used concrete as the floor material. 64.2% of cattle shelters used window-chimney as ventilation system and 69.8% ventilation was found enough. In cattle shelters, the number of animals per m² is 0.20, the average temperature is 23.86 ° C and the average humidity is 37.06%. 85.4% of the sheep-goat breeding enterprises are male and 58.5% are primary school graduates. 57.7% of these breeders said that they preferred this profession because they inherited this profession from their ancestors and 56.1% stated that they have been doing this job for more than 20 years. Most of these breeders receive support from the Ministry or a non-governmental organization, and 79.3% said they were satisfied with their work. 84.1% of sheepgoat enterprises stated that they did not keep any records about the enterprise and animals. According to the results of the examination on sheep-goat shelters; 91.5% XII of business owners stated that they built shelters with their own experience and all shelters are in an independent position. 86.6% of the shelters are of closed type, 61% of the building structure used brick and 91.5% of it is used soil as ground material. In sheep-goat shelters, 42.7% used window-chimney as ventilation system and 70.7% ventilation was enough. The number of animals per m² in the shelters is 1.47, the average temperature is 26.95 ° C and the average humidity is 35.60%. As a result, high levels of welfare problems were not detected in the animal housing systems in the Polatlı region. However, it was seen that the education levels of the breeders and their knowledge on animal husbandry were lacking. It is thought that by increasing the number of similar studies in the Polatlı region, it will be easier to identify the problems in more detail, to create solutions for the problems more clearly and to make studies for the problems, thus making a significant contribution to the region's livestock Industry.