Seksen beş yaş ve üzeri kanser olguları ve klinik özelliklerinin araştırılması
Eighty five years and older cancer cases and their clinical characteristics
  1. Tez No: 635119
  2. Yazar: EFKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BARUTCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Epidemiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yaşlılarda başlıca mortalite ve morbidite nedenlerinden biri kanserdir ve yaş ilerledikçe kanser riski de artmaktadır. Çok yaşlılarda gelişen kanserler ve yaklaşım konusunda deneyimler oldukça sınırlıdır. Bu çalışma ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalında 1 Ocak 2015-31 Aralık 2017 tarihleri arasında izlenen 85 yaş ve üzeri solid kanser olguları ve klinik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading causes of morbidity and mortality and its risk is increasing related to advanced age. The experience on cancer and its management in the elderly population is quite limited. In this study we aimed to analyze 85 years and older solid cancer cases and their clinical characteristics, followed in-between January 1, 2015 and December 31, 2017 in Aydın Adnan Menderes University, Department of Medical Oncology.