Sicill-i Ahval Defterlerine göre Sökeli devlet adamları
According to Sicill-i Ahval Defters statesmen from Söke
- Tez No: 635225
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
18.yy'da Avrupa'nın durumunun giderek gelişmesi ve artık doğunun takip edildiği değil de batının gelişmesinin ve kalkınmasının görüldüğü bir dönem yaşanmaktaydı. Osmanlı Devleti de bu değişen dünyaya ayak uydurmakta zorlanmaktaydı. Bu zor dönemlerde medeniyet gelişimini yakalamak için bir takım yollar izlemiştir. Bunlara II. Mahmud dönemini örnek verebiliriz. Devam eden süreçte birçok yenilikler yapmaya çalışılmıştır. Sultan II. Abdülhamid döneminde ise merkezileşme ve devlet kademelerinin düzenlenmesi konusunda önemli çalışmalara imza atılmıştır. Bunlardan birisi de tez konumuz olan Sicill-i Ahval Defterleri'dir. Yeni memuriyetlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, çeşitli illerdeki memurların düzenini sağlamak ve takibini yapmak için bir kayıt sistemi ihtiyacı doğmuştur. Sicill-i Ahval Defterleri de bu ihtiyacın bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere istihdam alanları yenileşme hareketleriyle birlikte çoğalmıştır. Gerek Tanzimat Fermanı ile gerekse Islahat Fermanıyla azınlıklara verilen haklar genişletilmiş ve yeni haklar da verilmiştir. Bürokrasinin içerisinde de bunu takiben açılan yeni kadrolara çeşitli milletlerden kişiler getirilmiştir. Sicill-i Ahval Defterleri tutulmaya başladığı bu dönemden itibaren devlet kademelerine giren memurların adeta biyografilerini teşkil etmekteydi. Böylece memurların hangi dine mensup oldukları, yaşları, milletleri, eğitim durumları, atandıkları bölgeler ve görevleri konusunda bilgilere ulaşabilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the 18th century, Europe was increasingly progressing and instead of the East, the World was following the developements and progress of the West. The Ottoman Empire was having difficulties keeping up with the changing times of the World. In these hard times, there were certain steps taken to catch up with the evolution of the civilized World. We can use the time of Mahmud II. as an example. In the following duration many improvements were attempted. In the time of Sultan Abdülhamid II. important work was done for centralization of power and organization of the government levels. One of these is my thesis subject the Sicill-i Ahval Defters. With the arrival of new government duties, it was required to have a new system of recording to provide order for the government officials in different cities and keeping track of their conduct. The Sicill-i Ahval Defters appeared as a product of this need As it is well-known, the areas of empleyment has increased with the reform. With the Tanzimat Fermanı and Islahat Fermanı the rigths for minorities were expanded and new rights were included. As a result, members of different nations were appointed to government positions within the bureaucracy. After it was initiated, the Sicill-i Ahval Defters served as almost a full biography of all government officials. Thus we can find information about the government officials such as their nationality, religion, age, educational status, assigned posts and duties.