Asendan aort anevrizmalarının histopatolojik ve duvar gerilimi açısından kadavra normal aort dokuları ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 635405
  2. Yazar: AYŞEGÜL DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ OMAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Asendan aort anevrizma tanılı aort dokularının, normal aort çaplarına sahip kadavra örnekleri ile histopatolojik ve damar duvar gerilimleri açısından karşılaştırmasının yapılarak normal ve asendan aort anevrizmalı dokuların patolojik yapılarındaki değişimler ve bu değişimlerin damar duvar gerilimlerindeki basınçlara verdikleri tepkilerin incelenmesi hedeflendi. Bu çalışma ile asendan aort anevrizması tanılı hastaların hastalıklarının seyrine, takip ve tedavi planlamalarına yönelik fikir edinilmesi amaçlandı. Materyal metod: 01.01.2017-31.01.2020 tarihleri arasında kliniğimize başvuran asendan aort anevrizması tanılı hastalar arasından elektif cerrahisi planlanan ve etyolojide etkili bilinen genetik hastalık tanısı olmayan 14 hastanın operasyonda tübüler olarak eksize edilen asendan aort anevrizmaları uzman patolog görüşü alınarak patolojik yapılar açısından ve ardından uniaksiyel (tek eksenli) çekme testi uygulayarak gerilim-gerinim davranışları açısından incelendi. Sağlıklı aort dokuları ülkemiz ve hastanemiz şartları gereği çalışmaya uygun olarak organ vericilerinden elde edilemediğinden sağlıklı kadavraların aort dokuları kullanıldı. Karşılaştırmanın yapıldığı iki grup arasında şartların mümkün olduğunca eşit olarak sağlanması açısından dokular %10 formalin içerisinde oda ısısında en az 30 gün süre ile muhafaza edildi. Sonuç: Çalışmamız sonucunda histopatolojik incelemede istatistiksel olarak hastalıklı ve sağlıklı gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Tek eksenli çekme testi neticesinde ise asendan aortalardan alınan örnekler arasında yer ve yönelim açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak hasta ve sağlıklı grup arasında özellikle rüptür öncesi elastiklik modülü istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Asendan aort anevrizma tanısı olan gruptaki uygulanan kuvvete dayanıklılığın rüptür seviyesine kadar daha belirgin olması hastaların özellikle 60 mm ve üzerinde artan rüptür oranlarını açıklayabilirken, bu seviyeye kadar olan anevrizmatik genişlemenin bu dirence bağlı olabileceğini de akla getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: By comparing the aortic tissues diagnosed with ascending aortic aneurysm with cadaveric specimens with normal aortic diameters in terms of histopathological and vascular wall tensions, it was aimed to investigate the changes in the pathological structures of normal and ascending aortic aneurysm tissues and the responses of these changes to the pressure in the vascular wall tensions. With this study, it was aimed to get an idea about the course, follow-up and treatment planning of the patients diagnosed with ascending aortic aneurysm. Material and Methods: The ascending aortic aneurysms that excised in tubular figure of the 14 patients without effective genetic disease known in etiology who were chosen among the patients that has ascending aortic aneurysm and admitted to our clinic between 01.01.2017 and 31.01.2020 were evaluated for the pathological structures with the opinion of a specialist pathologist and then evaluated for stress-strain behavior by using uniaxial tensile test. As healthy aortic tissues cannot be obtained from organ donors in accordance with the conditions of our country and hospital, aortic tissues of healthy cadavers were used. The tissues were kept in 10% formalin at room temperature for at least 30 days in order to ensure the conditions as equally as possible between the two groups in which the comparison was made. Result: As a result of our study, no statistically significant difference was found between the diseased and healthy groups in histopathological examination. As a result of uniaxial tensile test, there was no statistically significant difference between the samples taken from ascending aorta in terms of location and orientation. However, the elasticity modulus before the rupture was statistically significant between the patient and the healthy group. The resistance to the applied force is more evident up to the rupture level ın the group diagnosed with ascending aortic aneurysm, may explain the rupture rates in the patients who has especially 60 mm and above asendin aort diameters and may suggest that aneurysmatic enlargement up to this level may be due to this resistance.