Asendan aort anevrizmalarının cerrahi tedavisinde 18°C ve 24°C' de hipotermik sirkulatuar arrest uygulanan hastaların peroperatif dönemde renal fonksiyon parametreleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of renal function parameters in the perioperative period of patients undergoing hypothermic circulatory arrest at 18°C and 24°C in the surgical treatment of ascending aortic aneurysms
- Tez No: 923718
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Akut böbrek hasarı, açık kalp cerrahisinin önemli komplikasyonlarından biridir. Derin hipotermik sirkülatuar arrestin (DHSA), bu riski artırdığına dair çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada, böbrek fonksiyonları açısından derin hipotermik sirkülatuvar arrest sırasında uygulanan sıcaklık seviyesinin, rutin takipte kullanılan parametrelerle ideal koruma seviyesini belirleme amacı güdülmüştür. Retrospektif tasarımla gerçekleştirilen bu çalışma, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda, Ocak 2016-Mayıs 2024 tarihleri arasında asendan aort anevrizması nedeniyle açık onarım ameliyatı yapılan ve DHSA uygulanan 74 hastayı kapsamaktadır. Ameliyat sırasında antegrad veya retrograd serebral perfüzyon uygulanmamıştır. Bu hastaların 38'i, 18 ˚C'de DHSA gerçekleştirilen Grup I'i; 36'sı ise 24 ˚C'de DHSA gerçekleştirilen Grup II'yi oluşturmuştur. Veriler hasta dosyalarının retrospektif olarak incelenmesiyle elde edilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası hemogram ve biyokimya takipleri, ameliyat süresince alınan perfüzyon kayıtları ve hasta takip notları değerlendirilmiştir. Gruplar arasında, rutin takip parametrelerinden üre ve kreatinin düzeyleri açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Her iki grupta da ameliyat sonrası birinci günde üre ve kreatinin değerlerinde artış gözlenmiş; ancak ilerleyen dönem takiplerinde kreatinin değerlerinin bazal seviyelere döndüğü izlenmiştir. Ayrıca, Grup I'de toplam kardiyopulmoner baypas (KPB) süresinin daha uzun olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, akut böbrek hasarı açısından, sıcaklık seviyesinden bağımsız olarak, özellikle böbrek fonksiyonlarında kronik bozukluğu bulunan hastaların böbrek fonksiyonlarının yakından izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury is one of the significant complications of open-heart surgery. Studies suggest that deep hypothermic circulatory arrest (DHCA) increases this risk. This study aims to determine the optimal protection level of the temperature at which DHCA is performed, using routine follow-up parameters to evaluate kidney functions. This retrospective study includes 74 patients who underwent open repair surgery for ascending aortic aneurysm and were subjected to DHCA at the Department of Cardiovascular Surgery, Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital, between January 2016 and May 2024. Antegrade or retrograde cerebral perfusion were not performed during surgery. Among these patients, 38 who underwent DHCA at 18 ˚C formed Group I, and 36 who underwent DHCA at 24 ˚C formed Group II. The data was obtained through a retrospective review of patient records. The preoperative and postoperative hemogram and biochemistry follow-ups of the patients, perfusion records during surgery, and patient follow-up notes were evaluated. No significant difference was observed between the groups regarding urea and creatinine levels, which are among the routine follow-up parameters. In both groups, urea and creatinine levels increased on the first postoperative day; however, in later follow-ups, creatinine levels were observed to return to baseline values. Additionally, the total cardiopulmonary bypass time was found to be longer in Group I. In conclusion, regardless of temperature levels, close monitoring of kidney functions is recommended, particularly for patients with preexisting chronic kidney dysfunction, to minimize the risk of acute kidney injury.