Anadolu lisesi sınavlarına İzmir ilinden katılan öğrencilerin başarılarını etkileyen faktörler
Factors affecting the success of studentds attending Anatolian high school examinations from İzmir
- Tez No: 63582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bilim teknik ve sanattaki hızla ilerlemeler ve ülkeler arasında hızla artan ilişkiler, daha iyi eğitim, yabancı dil ve üniversitede öğrenim görme ihtiyacına yol açmış, her yıl yüzbinlerce insan, daha nitelikli bir eğitim yeren okulların sınavlarına girmek suretiyle toplumsal bir yarışa değişik koşullar altında katılmışlardır. Daha nitelikli bir eğitim için tercih edilen okullardan biri de Anadolu Liselerindir. Anadolu Liseleri merkezi seçme sınavı ile en başarılı öğrencileri seçmeye çalışmakta, başvuran öğrencilerin ancak % 11'i başarılı olabilmektedir. Sınırlı sayıda öğrencinin alınması, sınavda başarılı olabilmek için öğretmen, veli ve öğrencilerin çeşitli arayışlar içerisine girmelerine neden olmuştur. Bu araştırma da Anadolu Lisesi Sınavları'na İzmir İli'nden Katılan Öğrencilerin Başarılarını Etkileyen Faktörleri tesbit etmeyi amaçlamaktadır. Tarama modelindeki bu araştırma veriler, araştırmacının kendisi tarafından geliştirilmiş, 91 maddeden oluşan likert tipi bir ölçekle, 1995-1996 öğretim yılında İzmir İli'ndeki 15 Anadolu Lisesi'nin Hazırlık Sınıfında okumakta olan ve sınavlara İzmir İli'nden katılarak başarılı olmuş 500 öğrenciden elde edilmiştir. Ölçeğin Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı.9205'tir. Veriler aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde frekansı halinde tablolaştırılmıştır. SPSS Analizi sonucunda 8 faktör ortaya çıkmıştır: 1 -Dershanedeki Öğretim Hizmetleri 2-İlkokul Öğretmeni 3-Dershane ve ilkokuldaki ortam 4-İçsel Motivasyon 5-Psikolojik Faktör 6-İçsel Motivasyon ve Olanaklar 7-Ev Ortamı ve Ödevler 8-Dışsal Motivasyon IVÖrnekleme giren öğrencilerin bu faktör gruplarının Anadolu Lisesi Sınavları'ndaki başarılarını etkilemelerine katılma dereceleri, cinsiyet, mezun olunan ilkokul türü, giriş puanı, tercih sırası, mezuniyet derecesi, ebeveynin eğitim ve gelir durumları, öğrencinin devam ettiği kursun türü, giriş listesinin türüne göre Varyans Analizi ve F testi ile incelenmiş, anlamlı farklılıkların kaynağını bulabilmek amacıyla Scheffe Testi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmamızdaki öğrenciler; 1. Cinsiyetlerine göre“Dershane ve İlkokuldaki ortam”,“Çalışma Stratejisi”,“Psikolojik Faktör”,“Dışsal Motivasyon. 2. Mezun Oldukları İlkokul Türüne göre ”Dershane ve İlkokuldaki Ortam“, ”Çalışma Stratejisi“, ”Aile Ortamı ve Ev Ödevleri“. 3. Kazandıkları Anadolu Lisesinin Bulunduğu Yere göre, ”Dershanedeki Öğretim Hizmetleri“, ”İlkokul Öğretmeni“, ”Dershane ve İlkokuldaki Ortam“, ”Çalışma Stratejisi“, ”Ev Ortamı ve Ödevler“, ”Dışsal Motivasyon“. 4. Giriş Puanına göre, ”Dershanedeki Öğretim Hizmetleri“, Dershane ve İlkokuldaki Ortam”,“İçsel Motivasyon”,“Dışsal Motivasyon”. 5.Tercih Sırasına göre,“Dershanedeki Öğretim Hizmetleri”,“Dershane ve İlkokuldaki Ortam”. 6. Annenin ve Babanın Öğrenim Durumuna göre,“Dershanedeki Öğretim Hizmetleri”,“Dışsal Motivasyon”. 7. Annenin Mesleğine göre,“Dershanedeki Öğretim Hizmetleri”,“Dershane ve İlkokuldaki Ortam”,“Dışsal Motivasyon”. 8. Babanın Mesleğine göre,“Dershanedeki Öğretim Hizmetleri”,“Dışsal Motivasyon”. 9. Ailenin Aylık Gelirine göre“Dershanedeki öğretim hizmetleri”,“Dershane ve İlkokuldaki Ortam”,“Dışsal Motivasyon”. 10. Kursa Başlama Zamanına göre,“Dershanedeki Öğretim Hizmetleri”. 11. Kurs Türüne göre,“Dershanedeki Öğretim Hizmetleri”,“Dışsal Motivasyon”. 12. Giriş Listesinin Türüne göre,“Dershanedeki Öğretim Hizmetleri”,“İçsel Motivasyon”faktörlerine anlamlı derecede farklı yanıtlar vermişlerdir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There have been many remarkable, rapid developments in science, technology, art and relations between countries have increased. So, there have been a need for better education, foreign language learning, and studying at a college. Each year thousands of students enter the examinations of schools which give effective education. Among these, the most preferred ones are Anatolian High Sihools. But only 1 1 % of the students who enter these examinations can be successful. The purpose of this research is to find factors affecting students' success who enter Anatolian High School Examinations in İzmir In this research, data have been developed by the researcher herself and likert criteria have been used which included ninety-one items. These data have been taken from fifteen Anadolian High school prep, classes in 1995-1996 academic year in İzmir. Five hundred students were used. The alpha reliability coefficient of this survey is.9205. The data are shown on the table as aritmethical avarage standard deviation and persentage frequency. As a result of the factor are: 1.Education in courses. 2. Primary school teacher 3. Atmosphere of the course and the school. 4. Internal motivation 5. Psychological factors 6. Internal motivation 7. Home atmosphere and homework 8. External motivation VIDiagnosis: In this survey's students; 1. According to Sex“Atmosphere in Course and the School”,“Work Strategy”,“Psychological Factors”,“External Motivation”. 2. According to the School They Graduated from,“Atmosphere of the Course and the Primary Schools”,“Work Strategy”,“Home Atmosphere and Homework. ”3. According to the Environment of Anatolian High School“, ”Education Service in Courses“, ”The Primary School Teacher“, ”Work Strategy“, ”Home Atmosphere and Homework“, ”External Motivation.“ 4. According to Grade in Examination, ”Education Service in Courses“, ”Atmosphere in Courses and in Primary School“, ”Internal Motivation“, ”External Motivation“. 5. According to Preference List, ”Education Service in Courses“, ”External Motivation“. 6. According to Parent Education, ”Education Service in Courses“, ”External Motivation“. 7. According to Mother's Job, ”Education Service in Courses“, ”Atmosphere in Courses and in Primary School“, ”External Motivation.“ 8. According to Father's Job, ”Education Service in Courses“, ”External Motivation.“ 9. According to Family İnocme, ”Education Service in Courses“, ”Atmosphere in Courses and in Primary School“, ”External Motivation“. lO.According to Course Time, ”Education Service in Course“, ”External Motivation“. II. According to Kind of Course, ”Education Service in Course“, ”External Motivation.“ 12. According to Entrance Grade List, they have given different Answers to ”Education Service in Course“ and ”Internal Motivation. " VII