DC reaktör yapısındaki manyetik alanların farklı ağ koşulları altında incelenmesi ve yapının geliştirilmesi
Investigtion of magnetic fields in DC reactor structure under different network conditions and improvement of structure
- Tez No: 635826
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde, insanların güç sistemlerini kullanılmasına karşı artan talep nedeniyle, iletim hatları ve elektrik şebekeleri yüksek kapasitede çalışmaktadır. Oluşan bu durumdan dolayı, güç sistemleri yüksek hata akımı riskine girmektedir. Sistemlerin güvenilirliği ve kararlılığı, hata akımlarının şiddetinin kontrolü ve azaltılması ile direkt bağlantılıdır. Hata akımların kontrölü için çeşitli arıza akımı sınırlayıcılar (FCLs) modellenerek güç sistemlerine uygulanmıştır. Bu tez çalışmasında, hata akım sınırlayıcısı olarak yeni bir DC-Reaktör yapısı (DCR) tasarlandı ve üretildi. Ardından kalıcı mıknatıslar kullanarak çekirdek (PDCR) yapısı geliştirildi. Her iki prototipte de çekirdeğin manyetik alanları çeşitli laboratuvar hata koşulları altında incelendi. Bu çekirdeklerin çalışma prensibi bir hata akımı üretim sistemi kullanılarak, çeşitli hata akımlarında analizleri ve bir elektrik alan algılama sistemi tarafından manyetik analizleri yapıldı. Prototiplerin devreleri kurulup test edildi. Aynı zamanda prototipler 3D-MAXWELL ve Matlab ile simule edildi, daha sonra deneysel ve simülasyon sonuçları karşılaştırıldı. Sonuçların karşılaştırılması, arıza akım sınırlayıcısına dayanan önerilen DCR'nin, koruma sorunlarını ele almak için umut verici bir çözüm olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
n the present world, due to the dramatic increase in the need for the use of power systems in humans, transmission lines increase the capacity of demand and therefore the electricity grid. For such reasons, the power systems were put at risk of high fault current. The reliability and stability of the systems are directly related to control and decrease the severity of the fault currents. Therefore, many fault current limiters (FCLs) have been made and applied to power systems. This master work presents a new structure of a DC reactor (DCR) based on the fault current limiter and improvement of its core structure by using permanent magnets (PDCR) and investigates the magnetic fields of both prototypes cores under various laboratory fault conditions. The principle of these cores was analyzed in various network fault currents using a fault current generation system and magnetic analyses were carried out by an electric field detection system. The setups of prototypes were built and tested. At the same time prototypes were simulated with MAXWELL-3D and MATLAB, then experimental and simulation results were compared. The comparison of the results indicates that the proposed DCR based on FCL is a promising solution to address protection issues