Temel eğitim 1. kademe müzik öğretiminde karşılaşılan sorunların belirlenmesine yönelik bir envanter çalışması
An Inventory study about determination of the problems encountered in teaching music at primary education
- Tez No: 63584
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR TANRIÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırmada, temel eğitim 1. kademe müzik öğretiminde karşılaşılan sorunlar ortaya çıkarılmakta ve bulgular ışığında temel eğitim 1. kademe müzik öğretimi programlarını geliştirmeye yönelik önerilerde bulunulmaktadır. Araştırma Denizli ili merkez ilçede görev yapan 602 sınıf öğretmeni üzerinde yürütülmüştür. Veriler, öğretmenlerin müzik öğretimi sırasında karşılaştıkları sorunları hangi problem alanlarıyla ilgili olarak algıladıklarını belirlemek üzere araştırmacı tartından geliştirilen“Müzik Öğretimi Sorun Envanteri”(MÖSE) ile toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmenler, temel eğitim 1. kademe müzik öğretiminde karşılaştıkları sorunları 10 temel faktörde dile getirmişlerdir. Bunlar: I.Okul atmosferinden kaynaklanan problemler; 2. Öğretmenin akademik beceri noksanlığı; 3. Öğretmenin psikolojik problemleri; 4. Öğretmenin motivasyon eksikliği, 5. Programın yetersizliği; 6. Okul dışı faktörler; 7. Öğretmenin“Müzik”e ilgisizliği; 8. Öğrencinin müzik temeli eksikliği; 9. öğretmenin yöntem ve teknik eksikliği ve 10. Araç-gereç eksikliği. Bu araştırma ayrıca, öğretmenlerin müzik öğretimi sırasında karşılaştıkları sorunların nedenlerinin, yaşlarına, cinsiyetlerine, en son mezun oldukları okula, sınıf öğretmeni veya müzik branş öğretmeni olmalarına ve mesleki tecrübelerine göre değişip değişmediğini ortaya koymaktadır. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis the problems encountered in teaching music in primary schools have been found out, and recommendations about improvement of music teaching program at primary education have been provided.This research has been carried out over 602 primary school teachers performing duties in central district of Denizli Province.The data have been collected through“Inventory About Problems in Music Teaching”(IAPMT) developed by researcher in order to determine the problem fields by which the faced problems are sensed by teachers during music teaching lessons. According to data obtained, the teachers have listed the problems encountered in music teaching at primary education under 10 basic factors which are; 1. The problems arisen from atmosphere of the school, 2. The lack of teachers' academic skill, 3. The psychological problems of the teacher, 4. Motivation problems of the teacher, 5. Insufficiency of the program, 6. Outside school factors, 7. Shortcoming in teachers' interest in music, 8. Lack of student's music background, 9.l_ack of teachers' knowledge in methods and techniques, 10. Lack of instruments and material. This research has also revealed if the reasons causing the problems faced by teachers during music teaching vary according to ages, sexes, the last graduated school of the teachers, being the primary school teachers or having degrees in music teaching and their occupational experiences. v