Pozitif psikolojik sermaye ve örgüt iklimi arasındaki ilişki
The relationship between positive psychological capital and organizational climate
- Tez No: 640572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Pozitif psikolojik sermaye, bireyin duygularının olumlu yönde olmasını, ilerleyen süreçlerde başarılı olacağını düşünmesini, kendisini yeterli görmesini, sorunları çözebileceğini düşünmesini, hedeflere ulaşmak için çaba göstermesini ve fiziksel ve psikolojik açıdan iyi durumda olmasını ifade etmektedir. Öz yeterlilik, umut, dayanıklılık ve iyimserlik alt boyutları psikolojik sermayenin ana bileşenleridir. Bu özellikleri açısından değerlendirildiğinde pozitif psikolojik sermayenin bireyin hayatında başarılı olması, mutlu olması ve hedeflere ulaşma noktasında umutlu olmasını sağladığı sonucuna ulaşılabilir. Çalışma hayatı açısından bakıldığında ise söz konusu özelliklerin bireyin ve örgütün başarısı için son derece önemli olduğu ileri sürülebilir. Bu nedenle örgütlerde çalışanların pozitif psikolojik sermaye açısından iyi bir konumda bulunmaları istendik sonuçların elde edilmesini kolaylaştıracaktır. Bu çalışmanın amacı, pozitif psikolojik sermaye ve örgüt iklimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Örgüt iklimi, örgütün genel özelliklerinin ve örgüt içerisindeki havanın çalışanlar tarafından nasıl algılandığını açıklayan bir kavramdır. Çalışmanın amacına ulaşmak için İstanbul'da faaliyet gösteren 4 kamu kurumunda çalışan 198 kişiye araştırmanın amacına uygun olarak hazırlanmış anket formu uygulanmıştır. Çalışma sonucunda psikolojik sermaye ölçek puanları ile örgüt iklimi alt boyutu insan ilişkileri ve çalışan performansı arasında düşük seviyede, istatiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Psikolojik sermaye öz etkinlik ve umut alt boyutları ile örgüt iklimi arasında ilişkiye rastlanmamıştır. Psikolojik sermaye iyimserlik alt boyutu ile örgüt iklimi ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Positive psychological capital means having good mood, adopting the idea that one will be successful at following eras/terms/days, having the idea that one is sufficient, thinking that he/she will be able to solve problems, struggling hard to reach aims and well-being in terms of physical and psychological conditions. Self-efficiency, hope, optimism and durability are basic components of positive psychological capital. Taking those properties in to account, it can be claimed that positive psychological capital serves as a tool for success, happiness and hopeful for reaching the aims. Moreover, it can also be said that positive psychological capital is vital for success of individuals and organizations. When employees are at a good manner in terms of positive psychological capital, it will be easier to reach desired results. Aim of that study is examining relationship between positive psychological capital and organizational climate. Organizational climate is a term expressing the climate and general properties of an organization and how employees perceive those properties. In order to reach the aim of the study, a questionnaire form prepared in accordance with the purpose of the research was applied to 198 people working in 4 public institutions operating in İstanbul. As a result of the study, it was observed that there was a low level, statistically significant relationship between psychological capital scale scores and organizational climate sub-dimension human relations and employee performance. No relation was found between psychological capital self efficacy and hopelessness sub-dimensions and organizational climate. It was observed that there is a statistically significant relationship between psychological capital optimism sub-dimension and organizational climate scale.