7-12 yaş arası taekwondo sporcularında, ip atlama egzersizlerinin kuvvet, sürat ve denge üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of rope jumping exercises on strength, speed and balance in taekwondo athletes between 7-12 years of age
- Tez No: 854220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERTUĞRUL ÇIPLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı 7-12 yaş arası Taekwondo sporcularında, ip atlama egzersizlerinin kuvvet, sürat ve denge üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada, erkek çocuklar ve kız çocuklar ayrı olmak üzere 7-12 yaş arası Taekwondo sporcularından ip atlayan çalışma grubu (n=36), ip atlamayan kontrol grubu-1 (n=36) ve sedanter okul öğrencilerden kontrol grubu-2 (n=61) olarak toplamda 3 grup oluşturulmuştur. Araştırmaya, erkek çocuklarda toplam 56 denek, kız çocuklarda toplamda 77 denek olmak üzere genel toplamda 133 gönüllü denek katılmıştır. Erkek ve kız çocuk çalışma gruplarının 8 hafta süresince ip atlama egzersizi öncesinde ve sonrasında, tüm deneklerin durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 30 metre sürat koşusu ve flamingo denge testi yapılarak ön test ve son test değerleri kaydedildi. Verilerin analizinde SPSS 21 (IBM Statistics 21) paket programı kullanıldı. Ölçümleri alınan erkek ve kız çocukların ön test ve son test karşılaştırmasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmek için bağımlı gruplar t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of rope skipping exercises on strength, speed and balance in Taekwondo athletes aged 7-12 years. In the study, a total of 3 groups were formed from Taekwondo athletes between the ages of 7-12 years as rope jumping study group (n=36), non-rope jumping control group-1 (n=36) and control group-2 (n=61) from sedentary school students, separately for boys and girls. A total of 133 volunteer subjects participated in the study, 56 subjects in boys and 77 subjects in girls. The pre-test and post-test values of all subjects were recorded before and after the rope jumping exercise for 8 weeks in the study groups of boys and girls by performing long jump, vertical jump, 30-metre sprint and flamingo balance test. SPSS 21 (IBM Statistics 21) package programme was used for data analysis. Dependent groups t-test was used to determine whether there was a statistically significant difference in the pre-test and post-test comparison of boys and girls.