20. yüzyıl uluslararası sanat müziğinde doğu-batı sentezlemesi kapsamasında Asya'nın düşünsel ve estetik öğelerini benimseyen üç kompozitör Isang Yun, John Cage, György Ligeti
Three composers adopting the intellectual and aesthetic elements of Asia within the scope of east-west synthesis in 20th century international art music isang Isang Yun, John Cage, György Ligeti
  1. Tez No: 635966
  2. Yazar: MAHMUT ÇAĞLAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR NURCAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
20. Yüzyıl uluslararası sanat müziğinde (Batı müziği), Asya kültürünün düşünsel ve estetik öğelerinden büyük oranda yararlanılmış olup bu öğeler birçok kompozitörün eserlerinde hareket noktası olarak kullanılmıştır. Ortada, yüzyılın başından sonuna kadar farklı görünümler ve çerçeveler içerisinde tezahür eden bir sentezleme anlayışı vardır. Tüm ilgili besteciler dâhil edilmekle birlikte bu araştırmada sentezleme için daha soyut ve çok-boyutlu bir yaklaşım tercih eden üç besteci“Isang Yun, John Cage ve György Ligeti”üzerinde odaklanılmaktadır. Üç büyük kompozitörün her birinin ayrı noktalardan hareket ederek ortak bazı özelliklere varmış olmalarının yanı sıra, kariyerlerinin sonraki dönemlerinde de farklı yöntemlere başvurmaları onların özgül kimlikler olarak belirmesine yol açmıştır. Üçü de Alman idealizminin dışına çıkmak, bu yolda Asyalı kültürel referanslar kullanmak çözümünü benimsemiş; hedefledikleri müzik dokusu ve yapısını gerçekleştirmeyi başarmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 20th century international art music (“Western music”), the intellectual, spiritual and aesthetic elements of Asian culture were utilized to a great extent and these elements served as a starting point in the works of many composers. There is an understanding of a“synthesis”that manifests itself in different views and frameworks from the beginning of the century to the end. Although all relevant composers are included, this research focuses mainly on three composers, Isang Yun, John Cage and György Ligeti, who favored a more abstract and multi-dimensional approach to synthesis. In addition to the fact that each of the three major composers moved from different points to some common characteristics, they turned in other directions during the later stages of their careers, which led them to appear as specific identities. All three adopted the solution of going beyond German Idealism, using Asian cultural references, and thus succeeded in realizing the music textures and structures they aimed for.