Göçmenlere yönelik uygulanan eğitim politikalarının ve sorunlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of education policies and problems applied to immigrants
- Tez No: 636016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA DULAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada dünya genelinde tartışılan problemlerden biri olan göçün eğitim kurumlarındaki yansımalarının Türkiye bağlamında farklı ülkelerle karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda uzun yıllardır göç ve göçmenlik ile ilgili çalışmalarıyla dikkat çeken ve çok sayıda göçmene ev sahipliği yapan ABD, Almanya ve Kanada'da incelenmek için seçilmiştir. 2011 yılından günümüze kadar Türkiye'ye gelen Suriyeliler için yapılmış eğitim politikaları ve uygulamaları ABD, Almanya ve Kanada'da yapılan uygulama ve politikalarla karşılaştırılacak ve belirlenen ortak problemler çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Yerli ve yabancı akademik makaleler, yüksek lisans ve doktora tezleri, konferans bildirileri, ulusal ve uluslararası araştırma kuruluşlarının raporları, uluslararası anlaşmalar ve sözleşmeler incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda Kanada'nın çokkültürlülük politikaları uyguladığını ve göçmen öğrencilere uyum, eğitime erişim ve dil alanlarında çağdaş politikalar uyguladığı görülmektedir. Türkiye'nin de uygulamış olduğu politikaların Kanada ile benzerlik göstermektedir. Almanya'nın göçmen ve mülteci öğrenciler için uygulamış olduğu uyum sınıflarının işlevsel olarak bir benzerinin Türkiye'de de uygulanmakta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the problems experienced in the education of the countries experiencing the phenomenon of immigration and education policies they have developed to solve the problems compared with Turkey. In accordance with this aim, USA, Germany and Canada, which have been carrying out important studies on emigration and immigration and hosting many immigrants for many years have been chıısen to analyze. Education policies and practices that have been established for Syrian immigrants since 2011 will compare with the practicies and policies in USA, Germany and Canada and analyze within the framework of common problems. Document review method was used in the study. Local and foreign academic article, master's thesises and phd dissertations, conference papers, reports of national and international research institutions, international agreements and contracts were analyzed. As a result of the research, it is seen that Canada has implememnted multicultural policies and applied contemporary policies for immigrant student in the fields of adaptation and access to education and language. Policies that Turkey have applied are similar to policies in Canada. It is seen that adaptation classes that have implemented in Germany for immigrant and refugee students have functionally implemented in Turkey as well.