Yerel yönetimlerde yönetişim: Aksaray Belediyesi örneği
Governance in local governments: The case of Aksaray Municipality
  1. Tez No: 636030
  2. Yazar: VAHİT BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Değişen dünya, yeni bir toplum algısı ortaya çıkarmış ve bazı kavramları yeniden ele alıp değerlendirmeye sevk etmiştir. Yönetim de bu kavramlardan birisi olarak değişim ve güncelleme süreçleri yaşamıştır. Öyle ki yönetim kavramı, zamanla daha fazla esnekliği, şeffaflığı, denetlenebilirliği, katılımcılığı, iletişim ve etkileşimi esas alan“yönetişim”kavramına yerini bırakmaya başlamıştır. Yönetişim kavramının son yıllarda en belirgin görülen uygulama alanlarından birisi yerel yönetimlerdir. Hatta yerel yönetimlerde yönetişim adı altında yeni bir inceleme alanı da oluşturan bu durum, aynı zamanda yönetişimin yerel yönetimleri nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini göstermeye adaydır. İşte bu çalışma, yönetimden yönetişime geçişi ve yerel yönetimlerde yönetişimin muhtevasını açıklamayı amaçlamıştır. Bunun yanı sıra Aksaray Belediyesi örneğinde Türkiye'de yerel yönetimlerin aldıkları kararlarda, sundukları hizmetlerde ve dikkate almaları gereken unsurlarda yönetişimin yeri ve uygulanabilirliği sorgulanmıştır. Bu bağlamda Avrupa Yönetişim Mükemmelliği Etiketi (ELoGE) kriterleri referans alınarak Aksaray Belediyesi'nin yönetişim faaliyetlerinden önemli bir kısmını karşıladığı sonucuna ulaşılırken görülen eksikliklere ilişkin de önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The changing world has created a new perception of society and has prompted some concepts to be reconsidered and evaluated. Management has experienced change and update processes as one of these concepts. So that over time, the concept of management has started to leave its place in the concept of“governance”, which is based on greater flexibility, transparency, auditability, participation, communication and interaction. One of the most obvious application areas of governance concept in recent years is local governments. This situation, which also creates a new field of study under the name of governance in local governments, is also a candidate to show how governance affects and shapes local governments. This study aimed to explain the transition from management to governance and the content of governance in local governments. As well as the decisions taken by local governments in Turkey in the case of Aksaray Municipality in the services they offer and governance factors to take into consideration such as the location and viability has been questioned. In this context, referring to the European Governance Excellence Label (ELoGE) criteria, suggestions were made regarding the deficiencies observed while reaching the conclusion that Aksaray Municipality met a significant part of the governance activities.