Canlılar dünyası ünitesinin öğretiminde tahmin-gözlem-açıklama ile desteklenmiş sınıf dışı eğitim etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The effect of outdoor education activities supported by prediction-observation-explanation in the teaching of the living world unit on students' academic achievement and permanence of learning
  1. Tez No: 636079
  2. Yazar: FİLİZ KASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF OMCA ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Öğrencilerin, eğitim sürecine aktif olarak katıldığı, tüm duyu organlarına hitap eden yaklaşımlar son yıllarda önem kazanmıştır. Özellikle fen bilimleri dersinde sınıf dışı eğitim ve argümantasyona dayalı öğretim stratejileri, bu özellikleri ile dikkat çekmektedir. Bu araştırmada fen eğitiminde kullanılan argümantasyon tekniklerinden, Tahmin-Gözlem-Açıklama ile desteklenmiş sınıf dışı eğitim etkinliklerinin“Canlıları Tanıyalım”konusunun öğretiminde 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ve öğrenmelerindeki kalıcılığa etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden biri olan yakınsayan paralel desen uygulanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Karadeniz bölgesindeki bir büyükşehrin ilçe merkezindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubunda 32 öğrenci, kontrol grubunda 30 öğrenci bulunmaktadır. Uygulama aşaması 4 hafta süren çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen TGA ile desteklenmiş sınıf dışı eğitim etkinlikleri, 5E öğrenme modeline göre tasarlanan ders planlarına uygun olarak deney grubuna uygulanırken, kontrol grubuna mevcut öğretim programına uygun etkinlikler sınıf ortamında uygulanmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları ile son şeklini alan“Canlılar Dünyası Akademik Başarı Testi”ön test, son test ve uygulamadan 4 hafta sonra ise kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesi için SPSS 13.0 istatistik programı kullanılmış,“Shapiro-Wilks Analizi”ve“Bağımsız Örneklemler için t-Testi”nden yararlanılmıştır. Nitel verilerin analizinde, betimsel analiz yapılırken, frekans ve yüzde dağılımlarına yer verilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, deney ve kontrol grubunun puanları karşılaştırıldığında, deney grubu lehine anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda“Canlılar Dünyası”ünitesi kapsamında“Canlıları Tanıyalım”konusunun öğretiminde TGA ile desteklenmiş sınıf dışı eğitim etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarıları ve öğrenmelerindeki kalıcılık üzerine olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The approaches that appealing students' all sense organ and the students attend to all education process actively has gained importance in recent years. Especially in Science Lesson, the teaching strategies based on argumentation and outdoor education stand out with these features. In this study, it is aimed to determined the effects of the outdoor education supported with the Prediction-Observation-Explanation on the 5th grade students' academic achievement and permanence of their learning on teaching 'Recognize the Living Creatures'. In the research, convergent parallel pattern, one of the mixed research methods, was applied. In the quantitative dimension of the research, a semi-experimental pattern with pretest-posttest control group was used. In this study, the 5th grade students teaching on a public elementary school in a county town of a metropolis in Black Sea Region in 2019-2020 educational year form the study group. There are 32 students in experimental group of study and 30 students in control group. In the study, which its implementation stage lasts 4 week, while outdoor education activities supported with the POE, reformed by researcher, have been applied to the experimental group appropriately to the teaching plans which envisaged to 5E, the activities which are suitable for current curriculum have been applied to control group in classroom environment. As data collection tool of the study, created by researcher ''Living Creatures Academic Success test''which has taken its final form with validity and reliability studies has been applied as pretest, posttest and permanence test after 4 weeks from the implementation. SPSS 13.0 was used for analysing quantitive data, Unpaired t-Test was benefited for ''Shapiro Wilks Analyze''. In the analysis of qualitative data, frequency and percentage distributions were included while making descriptive analysis. With the analyse of the datas, while experimental group and control group was compared, it was determined there was a meaningful difference on behalf of the experimental group. Towards these results, it has been seen that there is a positive effects of the outdoor education activities supported with the POE strategies to the academic success and the permanence of learning of the students in teaching“Recognize the Living Creatures'' towards the unit ”Living World''.