Beş yaş altı çocukların annelerinde ateş yönetimi ve akılcı ilaç kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of fever management and rational drug use in the mothers with children under five years
- Tez No: 636121
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı beş yaş altı çocukların annelerinde ateş yönetimi ve akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumunun değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Bu araştırma kesitsel tipte analitik bir çalışma olarak planlanmıştır. Konya İl Merkezinde Meram, Selçuklu ve Karatay merkez ilçelerinde bulunan aile sağlığı merkezlerine 22 Nisan-21 Haziran 2019 tarihleri arasında herhangi bir sebeple başvuran beş yaş altı çocuğu olan 342 annede yapılmıştır. Çalışmaya katılanlar araştırma hakkında bilgilendirilmiş ve sözlü onamları alınmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu, Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği (EAYÖ) ve Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği (AİKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 20.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the parental attitude towards fever management and rational drug use in mothers with children under five years. Materials and Methods: This research is planned as a cross-sectional analytical study. The study was conducted on 342 mothers with children under five years old who applied to family health centers in Meram, Selçuklu and Karatay in Konya Province Center for any reason between 22 April-21 June 2019. Participants were informed about the research and verbal consent was obtained. Data were collected by using sociodemographic information form prepared by the researchers, The Turkish version of the Parent Fever Management Scale (PFMS-TR) and Rational Drug Use Scale (RDUS). The research data were analyzed by using Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 20.0.