Yetkinliğe dayalı insan kaynakları yönetimi sistemlerinde çalışan motivasyonu: Polonya'daki uluslararası işletmelere özgü örnek olay çalışmaları
Employee motivation in the competency-based human resource management system: Case studies of international companies in Poland
- Tez No: 636229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde artan rekabet ortamı ile işletmelerin rekabet avantajı yakalayabilmeleri ve uluslararası pazarlarda yer alabilmeleri giderek zorlaşmaktadır. İşletmelerin çalışma ortamında çalışanlarını başarıya götürebilecek en önemli kaynaklardan biri motivasyondur. Çalışanlarda motivasyonun sağlanabilmesi için bazı yetkinlik temelli uygulamaların kullanılması gerekmektedir. Bu yetkinlikler, işgücü yetkinliği, çalışma faaliyetlerinin türü, çalışanlara yönelik yapılan yetkinlikler ve son olarak bu yetkinliklerin ustaca kullanılması ve çalışma sürecinin iyi yönetilebilmesi ile sağlanabilmektedir. Elde edilen yetkinliklerle çalışanların motivasyonu sağlanabilmekte ve işletme elde etmek istediği başarıya ulaşabilmektedir. Bu tezin konusunu, yetkinlik temelli motivasyonun anlaşılabilmesi için çok sayıda bilimsel yaklaşımlar oluşturmakta ve uluslararası işletmelerin çalışanlarına yönelik yapmış oldukları yetkinlik uygulamalarını kapsamaktadır. Teorik bilgilerin yanı sıra uluslararası pazarda faaliyet gösteren Synthos Group, MetLife Group veya Coca Cola Hellenic Bottling Company işletmelerine yönelik örnek olay çalışması yapılmıştır. Çalışma, işletmelerin insan kaynakları sürecini yöneten temsilcileri ile karşılıklı görüşmeler yapılmış ve bu görüşmelerin sonuçları ile işletmelere ait resmi veriler sunulmuştur. Motivasyona yönelik teorilerin işletmelerin çalışma ortamı ve şekline göre farklılıklar yaratabildiği ve bu farklılıkların nasıl kullanıldığı ifade edilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda pazar avantajı elde etmek için yönetim süreçlerinde uygulanan farklı bilimsel yaklaşımların altı çizilmiştir. Ayrıca, yetkinlik yönetim sistemleri uygulamalarıyla işletmenin büyüklüğünün, çalışma süreçlerine yönelik ters orantılı olduğu anlaşılmıştır. Her olgu ayrı ayrı değerlendirilmiş ve sapmalar, en çok kullanılan uygulamaları belirlemek amacıyla karşılaştırılmıştır. Yetkinliğe dayalı motivasyon sürecinin daha iyi anlaşılabilir olabilmesi için yapılan çok kapsamlı bu çalışmanın bilimsel bilgiye katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the accelerating competitive environment, it is increasingly difficult for businesses to gain competitive advantage and play-act on international markets. Motivation is one of the most substantial resources that can bring an employee to the success in the world of businesses. In order to provide ensure employees motivated, approportiate competency-based practices must be adopted. Competencies desired by organization can be achieved by stimulation of the workforce's possessed competencies, management of employee responsibilities and working time, as well as by conduct of appropriate work management processes. Gained competencies will lead employees to a state of motivation and achievement of the expected results. The subject of this thesis was to examine numerous scientific approaches in order to understand a competence-based motivation and compare them to the practices applied by international companies. In addition to theoretical knowledge, a case studies were conducted for Synthos Group, MetLife Group or Coca Cola Hellenic Bottling Company - businesses operating in the international market. Personal interviews were held with representatives of the enterprises that manage the human resources process, and the results of these interviews and official data of the enterprises were presented. An atempt was made to disclose that the motivational systems can be variously created according to the working environment, shape of the enterprises and to explain for which purposes this variety can be applied. At the same time, numerous scientific approaches applied in management processes aimed at market competitive advantage were underlined. In addition, attention was brought to the size of the enterprise inversely proportional to the amount of working processes carried out during competence management systems applications. Each case was evaluated individually and deviations were compared to identify the most used practices. It is thought that this comprehensive study, which was conducted for the purpose of making the motivation processes based on competency better understood, will contribute to scientific knowledge.