Adana yemek kültürü
Adana food culture
  1. Tez No: 636290
  2. Yazar: FATMA ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE KAHVECİOĞLU SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Gastronomy and Culinary Arts, Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan“Adana Yemek Kültürü”isimli çalışmamızda Adana'nın yemekleri ve Adananın mutfak kültürünün sözlü kültür ürünlerine yansıması konu edilmiştir. Adana zengin mutfak kültürü ile tanınan bir kentimizdir. Bu çalışmada Adana'nın mutfak kültürü, yemekleri, içecekleri ve yemek yapımında kullanılan araç ve gereçleri tanıtılmıştır. Adana mutfak kültüründe yeme içmeye bağlı olarak gelişen inançlar açıklanmıştır. Eski Türk kültüründen yemek örnekleri verilerek işlevleri anlatılmıştır. Adana dışında Türk dünyasından ve Anadolu'dan tören ve festival yemekleri örneklendirilerek benzerlik ve farklılıklar belirlenmiştir. Son olarak Adana yemeklerinin turizme katılması hakkında yapılan çalışmalar derlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study titled“Adana Food Culture”prepared as a Master Thesis, Adana's cuisine culture on oral culture products were discussed. Adana is a city known for its rich cuisine culture. In this study, Adana's cuisines culture, dishes, beverages and tools and materials used in cooking were introduced. Beliefs which are devoloped in Adana cuisine culture based on eating and drinking were explained. Except Adana, ceremony and festival meals from the Turkısh world and Anatolia were exemplified and similarities and differences were determined. Lastly, studies which are about Adana dishes to be included in tourism have been compiled.