Örgütsel bağlılığın sanal kaytarma davranışı üzerindeki etkisi
The effect of organizational commitment on cyberloafing behavior
  1. Tez No: 636291
  2. Yazar: BERKİN HANAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER TOZKOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle, internet erişimi yalnızca ev ortamında değil iş yerlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Teknoloji kullanımının iş yerlerinde yarattığı avantajların yanı sıra kötüye kullanımına da rastlanmaktadır. Literatürde ''sanal kaytarma'' olarak adlandırılan bu davranışların arka planında çeşitli etmenler rol oynamaktadır. Bu etmenlerden bazıları, iş yükü, tükenmişlik, örgütsel politikalar, kişilik özellikleri ve örgütsel bağlılık olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, kamu sektörü ve özel sektörde faaliyet gösteren öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarının sanal kaytarma davranışı üzerine etkilerini incelemektir. Bu amaç çerçevesinde araştırmanın örneklemini, Aydın ilinde görev yapmakta olan 270 öğretmen oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modelinin benimsendiği araştırma, survey yöntemi ve anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Örgütsel bağlılığı ölçmek için Allen ve Meyer (1990) tarafından geliştirilen 3 boyut ve 18 maddeden oluşan ölçek, sanal kaytarma davranışlarını ölçmek için ise Blanchard ve Henle (2008) tarafından geliştirilen 2 boyut ve 20 maddeden oluşan ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları istatistiki olarak değerlendirildiğinde, örgütsel bağlılık ile sanal kaytarma arasında anlamlı ve yüksek düzeyde negatif bir ilişki saptanmıştır. Yine elde edilen bulgulara göre, örgütsel bağlılığın çalışanların sanal kaytarma davranışı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca, örgütsel bağlılık ile sanal kaytarma davranışının demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma kapsamında ele alınan demografik değişkenler; cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışılan sektör, eğitim düzeyi, aylık gelir düzeyi, haftalık ders saati, kurumda çalışılan süre ve toplam iş hayatındaki süreyi içermektedir. Analiz sonucunda, demografik değişlenler ile örgütsel bağlılık ve sanal kaytarma arasında çoğunlukla anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Literatür incelemesi yapıldığında, örgütsel bağlılık ile sanal kaytarma arasındaki ilişkiyi ele alan sınırlı sayıda çalışmanın varlığı dikkat çekmektedir. Dolayısıyla bu araştırma ile elde edilen sonuçların, hem yönetim ve organizasyon alanına hem de eğitim sektörüne önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, internet access is widely used not only in the home environment, but also in the workplace. In addition to the advantages of using technology in the workplaces, abuse of technology is also encountered. Various factors play a role in the background of these behaviors, which are termed“cyberloafing”in the literature. Some of these factors are addressed as workload, burnout, organizational policies, personality traits and organizational commitment. In this context, the aim of the study is to examine the effects of the organizational commitment of teachers operating in the public and private sectors on cyberloafing behaviors. For this purpose, the sample of the research consists of 270 teachers working in Aydın. The research in which corelational survey model was adopted was carried out using the survey method and survey technique. The scale consisting of 3 dimensions and 18 items developed by Allen and Meyer (1990) was used to measure organizational commitment, and the scale consisting of 2 dimensions and 20 items developed by Blanchard and Henle (2008) was used to measure cyberloafing behaviors. When the results of the research were evaluated statistically, a significant and high negative relationship was found between organizational commitment and cyberloafing. Again, according to the findings, it has been determined that organizational commitment has an effect on employees' cyberloafing behavior. In the study, it was also examined whether organizational commitment and cyberloafing behavior differ according to demographic variables. Demographic variables covered in the research; It includes gender, age, marital status, sector worked, education level, monthly income level, weekly lesson hours, time worked in the institution and total work life. As a result of analysis, significant differences were found between demographic changes and organizational commitment and cyberloafing. When the literature review is made, the existence of a limited number of studies that draw attention to the relationship between organizational commitment and cyberloafing is remarkable. Therefore, it is thought that the results obtained with this research will make important contributions both to the field of management and organization and to the education sector.