Dönüştürücü liderliğin çalışanların iş tatminine etkisinde örgüt ikliminin aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The intermediate role of organizational climate in the effect of transformational leadership on employees' job satisfaction and a research on this
- Tez No: 936804
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Liderlik, grup, kurum ve toplumlar için amaç ve hedefler belirleme, belirlenen bu amaç ve hedefler doğrultusunda takipçilerini etkileyip harekete geçirme yeteneğidir. Dönüştürücü liderlik ise izleyenlerini yüksek düzeyde motive ederek gelişmelerini ve vizyon sahibi olmalarını sağlayan ve gelecekleri için bir kararlılık kazandırmayı hedefleyen bir liderlik anlayışıdır. Dönüştürücü liderlerin yönetim anlayışlarının temelinde çalışanların huzurlu çalışmalarını sağlamak yer almaktadır. Bu nedenle dönüştürücü liderler çalışanları için olumlu bir örgüt iklimi oluştururlar, Örgüt iklimi, çalışanların örgütsel ilişkiler, ödüllendirmeler, destek almalar, beklentiler, politikalar, uygulamalar, faaliyetler ve karşılaştıkları davranışlara yönelik genel algılardır. Yani işletme içi pozitif yapıdır. Örgüt iklimi oluşturulunca çalışanlar daha huzurlu işlerini yaparlar ve yaptıkları işten çok tatmin olurlar. İş tatmini, çalışanların tüm iş imkanlarını ve şartlarını değerlendirdikten sonra kafalarına oluşan olumlu duygusal durumdur. Yönetici ve işletmelerin önemli görevlerinden biri çalışanların yaptıkları işten tatmin olmalarını sağlamak için gerekli olan şartları sağlamalarıdır. Bu çalışmanın evrenini İstanbul Avrupa Yakası, örneklemini ise Şişli faaliyet gösteren özel ve kamu şirketlerinde çalışan 303 çalışan oluşturmaktadır. Örneklem oluşturulmasında gönüllülük esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership is the ability to set goals and objectives for groups, institutions and societies, and to influence and mobilize followers in line with these determined goals and objectives. Transformational leadership is a leadership approach that motivates its followers at a high level, enables them to develop and have a vision, and aims to give them determination for their future. The basis of the management approach of transformational leaders is to ensure that employees work peacefully. Therefore, transformational leaders create a positive organizational climate for their employees. Organizational climate is the general perception of employees about organizational relationships, rewards, support, expectations, policies, practices, activities and the behaviors they encounter. In other words, it is a positive structure within the business. When the organizational climate is created, employees do their jobs more peacefully and are very satisfied with their work. Job satisfaction is the positive emotional state that occurs in the minds of employees after evaluating all job opportunities and conditions. One of the important duties of managers and businesses is to provide the necessary conditions to ensure that employees are satisfied with their work. The population of this study is located in the European side of Istanbul, and the sample consists of 303 employees working in private and public companies in Şişli. Voluntary participation was the basis for sample selection.