Kendin yap (DIY) kültürünün film yapımına etkisi
The impact of diy culture in filmmaking
- Tez No: 636690
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÖZAYDIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, kurumsal ve endüstriyel standartlardan ayrışan yaygın, yaratıcı, bağımsız, özgün ve demokratik bir pratik olarak Kendin Yap (DIY) üzerine temellenir. Yeni internet platformları, yazılımlar, mobil uygulamalar gibi özellikle 2000'lerden bugüne kadarki teknolojik gelişmeler ile film yapımcıları, sanatçılar ve tüm alanlardan yaratıcılar büyük endüstrilere karşı durabilmek için önemli fırsatlar elde ettiler. Bu teknolojiler, üreticilerin herhangi bir dış yardım almaksızın yüksek nitelikli ve düşük bütçeli işler yaratmalarına imkan sağladı. Bu araştırmada film yapımında DIY modeli incelenmiştir. Teknolojinin DIY film yapımını nasıl değiştirdiği, kentsel mekandaki değişim ve karşı kültürün bu pratiği nasıl etkilediği, ve bunlarla bağlantılı olarak DIY pratiğinin sosyal bağlamı, özgürleştirici ve demokratikleştirici potansiyeline odaklanılmaktadır. Tezde DIY film yapımının 21. yüzyıldaki dinamikleri, eğitim, fonlama, üretim, dağıtım ve tüketim aşamalarını içeren film yapımının temel süreçleri üzerinden analiz edilir ve geleneksel film yapımı ile karşılaştırılır. Araştırmanın bulguları, DIY pratiğinde dünya çapında tanınan San Francisco Körfez Bölgesi'ndeki film yapımcıları, sanatçılar, akademisyenler, teorisyenler ve küratörler ile yapılan derinlemesine görüşmeler üzerinden karşılaştırmalar yapılarak tartışıldı ve değerlendirildi. Pratiğe dayalı DIY konseptini analiz edebilmek için sosyal hedefli bir bağımsız proje ve bir DIY belgesel video üretildi. Dijital çağda tamamen bağımsız bir film yapımının temel süreçleri bu videonun yapım sürecinde deneyimlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on DIY (Do It Yourself), a widespread, creative, independent, authentic, and democratic practice that is separated from corporate affairs and industrial standards. With the advancements in technology in the last decades, such as new internet platforms, softwares, mobile applications; filmmakers, artists, and creators from all fields have had important opportunities to stand up to the big industries. These technologies allowed producers to create high quality and low budget works without any external assistance. The DIY model in filmmaking is investigated in this thesis. It is focused on how technology has changed DIY filmmaking, how changes in urban space and counter-culture affect this practice, in conjunction with social context, emancipatory and democratizing potential of the DIY practice. The dynamics of DIY filmmaking in the 21st century are analyzed through basic processes of filmmaking including education, funding, production, distribution, consumption, and they are compared with conventional filmmaking. The findings of the research were discussed and evaluated by in-depth interviews made with filmmakers, artists, academics, theorists, and curators in the San Francisco Bay Area, which is recognized worldwide in the field of the DIY practice. In order to analyze the practice-based DIY concept, a socially engaged DIY project and a documentary video have been produced. The basic processes of self-reliant filmmaking in the digital age were experienced while producing this video.