Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının çevre eğitimine yönelik tutum ve görüşleri
Social studies preservice teachers opinions and attitudes towards environmental education
- Tez No: 636711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN AKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ağırlık olarak vatandaşlık eğitimini içeren sosyal bilgiler sayesinde çevreye karşı duyarlı ve sorumluluk sahibi bireyler yetiştirilebilir. Çevreye karşı olumlu tutum ve davranış geliştirilmesi ise verilen eğitimler sayesinde gerçekleşebilir. Geleceğin öğretmenleri olacak ve etkin yurttaş yetiştirecek olan öğretmen adaylarının çevre hakkında sahip olduğu tutumlar ve görüşler çevre eğitimi yetkinliği açısından basamak oluşturmaktadır. Araştırma nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntemlerden birisi olan yakınsayan paralel desen yöntemi ile oluşturulmuştur. Nicel veriler için araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılı Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 225 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Nitel veriler için araştırmanın çalışma grubunu ise, Akdeniz Üniversitesi 2019-2020 eğitim öğretim yılında Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören, her sınıf düzeyinden bir kadın ve bir erkek olmak üzere gönüllülük esasına göre seçilen toplam 8 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel bölümünde verilerin elde edilmesinde çevreye yönelik duyuşsal eğilimler ölçeği; nitel bölümde ise öğretmen adaylarının çevre eğitimi hakkında görüşlerini ortaya koymak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi SPSS 22.00 paket programı ile nitel verilerin analizi ise içerik analizi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının çevreye yönelik duyuşsal eğilimlerinin iyi düzeyde olduğu; öğretmen adaylarının duyuşsal eğilimlerinin kadın öğretmen adaylarının ve çevreye ilgi duyan öğretmen adaylarının lehine bir fark gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to social studies, which mainly includes citizenship education, individuals who are sensitive and responsible for the environment can be educated. Developing a positive attitude and behavior towards the environment can be achieved through the training provided. The attitudes and opinions of teacher candidates, who will be the teachers of the future and who will train effective citizens, about the environment constitute a step in terms of environmental education competence. The research was created using the convergent parallel design method, which is one of the mixed methods in which quantitative and qualitative data collection methods are used together. For the quantitative data, the sample of the study consists of 225 teacher candidates studying in the Social Studies Education Department of the 2019-2020 academic year. For the qualitative data, the working group of the research consists of a total of 8 teacher candidates selected on a voluntary basis, one male and one female from each grade level, studying at the Department of Social Studies Education in the 2019-2020 academic year at Akdeniz University. In the quantitative part of the research, the scale of affective tendencies towards the environment in obtaining the data; In the qualitative part, a semi-structured interview form was used in order to reveal the opinions of teacher candidates about environmental education. The analysis of the quantitative data was done with the SPSS 22.00 package program, and the analysis of the qualitative data was made using content analysis. In the study, it was found that social studies teacher candidates' affective tendencies towards environment are at a good level; It has been determined that the affective tendencies of pre-service teachers show a difference in favor of female teacher candidates and those who are interested in the environment.