Kentin kör alanlarına bakmak; Ankara
Looking at the blind areas of the city: The case of Ankara
  1. Tez No: 637020
  2. Yazar: EDA GİZEM UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması, yaratıcı yıkımla beraber dönüşümü durmaksızın devam etmekte olan, kent ve bellek kavramlarını konu edinmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, kentsel bellekte meydana gelen dönüşümler ve oluşumundan kaçınamadığımız yeni kentsel belleklerin oluşum süreci sorgulanmıştır. Bu sorgulama yapılırken, diğer bellek türlerinden yola çıkarak çalışma kentsel bellek kavramı üzerinde yoğunlaşmıştır. Son zamanlarda güncel sanat pratiğinde, içinde yaşadığı karşılıklı etkileşim alanı olan ve sürekli onları dürtüp duran imgelerle dolu olan kenti konu edinen sanatçılar, dokümantasyonu sıklıkla anlatım aracı olarak kullanmaya başlamışlardır. Aynı bölümde, unutturulmak istenen kentsel bellek için kar odağını merkeze alıp, artı sermayeyi soğurarak, yeni bir kentsel bellek inşa edilmesi süreci ve bu süreç beraberinde bellekte oluşan dönüşümlerin güncel sanat ile ilişkisi araştırılmış ve bu bağlamda arşivleme/belgeleme pratiği üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, kent üzerine düşünülen bir konu olurken güncel sanatında konusu olagelmiştir. Üçüncü bölümde ise, araştırma ile eş zamanlı olarak üretilen çalışmalara yer verilmiştir. Bireysel bellekten yola çıkarak, kolektif bellek ile beraber Ankara kentinde belirsizleşmeye başlayan, kentsel bellek izlerinin arşivi tutularak araştırmanın uygulama aşaması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concepts of city and memory that constantly transforms in line with creative destruction. In the first part of the study, the transformations in urban memory and the process of the inevitably created new urban memories were investigated. While making this investigation, the study focused on the concept of urban memory based on other types of memories. Recently in contemporary art practices, the artists who studied the city, which is the area of interaction that they live in and is filled with images that constantly stimulate them, have used the documentation as a means of expression. In the same part, the process of building a new urban memory instead of the urban memory that is desired to be forgotten was examined by focusing on the profit and absorbing the capital. Also, the relationship between memory transformations and contemporary art along with this process was investigated considering archiving/documentation practices. In this context, the city has also become the subject of contemporary art, while being a subject to be considered. In the third part, the works prepared simultaneously with the research were included. The application stage of the research was completed by keeping the archive of the urban memory traces that started to become obscure in the city of Ankara based on individual memory, together with collective memory.