Ege bölgesi'nde yetişen şevketibostanın etil asetat özütünün antioksidan kapasitesinin araştırılması
Investigation of antioxidant capacity of ethylacetate extract of blessed thistle grown in Aegean region, Turkey
- Tez No: 637047
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Şevketibostan Akdeniz bölgesinde tek yıllık bir çiçekli bitkidir ve Güney Avrupa, Asya, Güney Afrika, Orta ve Güney Amerika da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde bulunur ve Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da dağılış gösterir. Bu çalışmada, Centaurea benedicta'nın etil asetat özütünün antioksidan özellikleri araştırıldı. Antioksidan özellikler serbest radikal süpürme (DPPH ve ABTS), indirgeme gücü (CUPRAC ve FRAP), metal şelatlama ve fosfomolibdat testlerini içeren farklı metotlar ile test edildi. Ayrıca, toplam fenolik ve flavanoid içerikleride belirlendi. Genel olarak, etil asetat özütü orta seviyede antioxidant özellikler sergilemektedir. Bu sonuçlar literatürdeki önceki sonuçlar ile uyumludur. Bizim sonuçlara göre, bu bitki farmasötik ve gıda endüstrilerinde doğal antioksidantların bir kaynağı olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Blessed thistle is an annual flowering plant in the Mediterranean region and is now found in other parts of the world, including Southern Europe, Asia, South Africa, Central and South America, and it is scattered across the United States. and Canada. In this study, we investigated antioxidant properties of ethyl acetate extract from Centaurea benedicta. The antioxidant properties were assayed with different chemical methods including free radical scavenging (DPPH and ABTS), reducing power (CUPRAC and FRAP), metal chelating and phosphomolybdenum. In addition, total phenolic and flavonoids contents were determined. Generally, the ethyl acetate extract exhibited moderate antioxidant properties. The results are accordance with earlier studies in the literatüre. Based on our results, the plants might be regarded as a source of natural antioxidants in pharmaceutical and food industries.