Spiele in ausgewählten lehrwerken und deren rolle im Deutschunterricht
Seçili ders kitaplarındakı oyunlar ve oyunların Almanca dersi üzerındeki etkısi
  1. Tez No: 637056
  2. Yazar: ASLIHAN DUMAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada öğrencinin hayatında oyunun önemine ve oyunun da öğrencinin eğitim hayatındaki önemine dikkat çekilmek istenmiştir. Eğitimin oyunla, özellikle de yeni nesil oyunlarla yapılmasının önemi vurgulanmaktadır. Çocuğun yaşamında oyunun değeri bilinmektedir. Sağlıklı gelişimi için uyku ve besin kadar gereklidir. Oyun, çocuk için kendini en iyi ifade etme alanıdır. Çocuk, hayat için gerekli davranışları oyunun içinde rahatça ve mutlu olarak öğrenir. Bu nedenle yetişkin olana dek yaşamının her yerinde oyun olması çocuk için en iyisi olur. İnsanların yaşamında önemli bir yer de eğitimdir. Eğitimde oyunu kullanma ise kaçınılmaz olarak öğretim esnasında ele alınmıştır. Aktif öğrenmenin somutlaştırma ile sağlandığı bilinmektedir. Oyun en iyi somutlaştırma araçlarından biridir. Derslerde rahat ve eğlenceli bir öğrenim ortamı oluşturmak, eğitimi kolaylaştırıp, öğrenimi desteklediği gibi öğrenciler arasında sevgi, paylaşım, arkadaşlık, yardımseverlik gibi olumlu pek çok değeri pekiştirdiği de bilinmektedir. Eğitimde oyun, yaratıcılığı desteklemekte ve bilim yapmaya olan ilgiyi arttırmaktadır. Almanca öğretiminde de dil öğreniminde oyun büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to draw attention to the importance of play in the child's life and the importance of play in the child's educational life. It is emphasized that education should be done with games, especially with new generation games. The value of the game is known in the child's life. Healthy development is as necessary as sleep and nutrients. Play is the best expression area for the child. The child learns the necessary behaviors for life comfortably and happily in the game. Therefore, it is best for the child to have games all over his life until he becomes an adult. An important place in the child's life is education. Using the game in education was inevitably dealt with during teaching. It is known that children provide active learning through concretization. The game is one of the best concretization tools. In the twenty-first century, the interests and diversification of children evolved into digital games. It is known that creating a comfortable and fun learning environment in the classes facilitates education and supports learning and reinforces many positive values such as love, sharing, friendship and helpfulness among children. In education, play promotes creativity and increases interest in science. Play is of great importance in language learning in German teaching.