İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin Türkçe dersi sözcükte anlam alt öğrenme alanına ait kavram yanılgılarının tespitine ilişkin öğretmen görüşleri
Opinions of the primary school fourth grade students on the determination of the misconception of the concept of sub-learning in the Turkish lessons
- Tez No: 637128
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN MERTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin Türkçe Dersi müfredatında yer alan“Sözcükte Anlam”alt öğrenme alanı ile ilgili kavram yanılgılarını belirlemektir. Nitel araştırma yaklaşımlarından“durum çalışması”deseni kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 öğretim yılında Gaziantep il merkezinde yer alan üç ilkokulda görev yapan 24 kadın öğretmen ve 16 erkek öğretmen olmak üzere toplam 40 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri,“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde“tema analizi”ve“betimsel analiz”deseni kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin tema, alt tema ve frekansları tablolar halinde gösterilmiş, tablolar analiz edilerek yorumları yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak ulaşılan sonuçlara göre; öğretmenlerimiz kavram yanılgılarının çeşitli şekillerde tanımlarını yapmışlardır. Kültürel yapı ve sosyal çevre, dil, deneyimler, yaş, dikkat eksikliği, eksik ya da yanlış bilgi, yeterince çalışmama ve yeterince kitap okumama gibi faktörleri kavram yanılgılarının oluşum sebepleri arasında saymışlardır. Kavram yanılgılarının en çok eylül- ekim aylarında ve soyut özellik taşıyan konularda yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır. Kavram yanılgılarının tespitinde birçok araç kullanılmasının yanında en çok öğrencilerin sözlü ve yazılı anlatımlarından faydalanıldığı görülmüştür. Kavram yanılgılarının oluşumuna okunan kitap sayısının, kullanılan materyal ve görsel öğelerin, okul öncesi eğitim alma durumunun azaltıcı ve engelleyici bakımından etkisinin olumlu yönde olduğu görülmüştür. Cinsiyetin ise kavram yanılgılarının oluşumuna etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine misconceptions of fourth grade students of primary school related to the sub-learning area of“Meaning in Word”in the Turkish Course curriculum. The study group of the research, which is carried out using a“case study”pattern, which is one of the qualitative research approaches, consists of 40 teachers, 24 female teachers and 16 male teachers working in three primary schools in the city center of Gaziantep in the 2019-2020 academic year. The research data were obtained by using the semi-structured interview form. In the analysis of the data obtained from the research,“theme analysis”and“descriptive analysis”pattern were used. The themes, sub-themes and frequencies of the data obtained in the research are shown in tables, the tables are analyzed and their comments are made. According to the results reached based on the findings of the research; our teachers have made definitions of misconceptions in various ways. They considered factors such as cultural structure and social environment, language, experiences, age, lack of attention, incomplete or incorrect information, not working enough and not reading enough books among the reasons for the occurrence of misconceptions. It has been concluded that misconceptions are mostly experienced in September-October and subjects with abstract features. In addition to using many tools to detect misconceptions, it was seen that verbal and written expressions of students were mostly used. It has been observed that the number of books read, the material and visual elements used in the occurrence of misconceptions has a positive effect in terms of reducing and preventing the pre-school education situation. Gender, on the other hand, had no effect on the occurrence of misconceptions.