Bilgisayarlı tomografi ile optik sinir kılıf çapı ölçümünde acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin değerlendiriciler arası güvenilirliğinin araştırılması
Interrater reliability of emergency medicine residents in measurement of optic nerve sheath diameter with computed tomography
- Tez No: 637136
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKSAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İstatistik, Neurology, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş ve Amaç Optik sinir kılıf çapının (OSKÇ) kafa içi basıncını artıran durumlarda arttığı ve bu artışın kötü klinik sonlanımla ilişkili olduğu bilinmektedir. Ölçüm sonuçlarının kişiler arasında farklılık gösterebilmesi nedeniyle, son yıllarda ultrasonografik ölçümlerde değerlendiriciler arası güvenilirlik çalışmaları yapılmaya başlandı. Biz, Medline taramamızda birincil sonlanım olarak bilgisayarlı tomografi ile OSKÇ ölçümlerinde değerlendiriciler arası güvenilirlik belirlemeyi hedefleyen bir çalışma bulamadık. Bu çalışmamızda birinci amacımız bilgisayarlı beyin tomografisinde OSKÇ ölçümünde acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin değerlendiriciler arası güvenilirliğinin araştırılması, ikinci amacımız ise değerlendiriciler arası güvenilirliğe etki eden faktörleri ortaya koymak ve altın standart kabul edilen radyolojik ölçümle olan uyumunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda OSKÇ artmış (≥5.5 mm) ve OSKÇ normal olan toplam 20 bilgisayarlı beyin tomografisinde 12 acil tıpta uzmanlık öğrencisi (altı kıdemli, altı kıdemsiz) ve bir radyoloji öğretim üyesi tarafından OSKÇ ölçüldü. Acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin, aksiyel ve sagittal beyin tomografisi kesitlerinde ölçtükleri OSKÇ değerlerinin, kendi aralarında karşılaştırılarak değerlendiriciler arası güvenilirliği ve radyoloji öğretim üyesi tarafından yapılan ölçümlerle karşılaştırılarak tanısal doğruluğu belirlendi. Değerlendiriciler arası güvenilirlik intraclass coefficients correlations (ICC), kategorik değişimlerde uyum düzeyi ise kappa (ĸ) analizleri yapılarak hesaplandı. ATUÖ'nin yaş ortalaması ve yapılan ölçümlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile belirlendi. Normal dağılıma uyan veriler ortalama ile, uymayan veriler ortanca ve IQR (çeyreklikler arası genişlik) ile gösterildi. Tüm analizler %95 güven aralığında değerlendirildi ve p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction It is known that optic nerve sheath diameter enlargement relates with increased intracranial pressure; also worsened clinical outcome. Due to differences between measurements among raters, recently there are some studies which evaluates interrater reliability with ultrasonographical techniques. We were unable to find a study which aims interrater reliability as primary outcome in measurement of optic nerve sheath diameter with computed brain tomography in Medline search. In this study our primary aim is evaluating interrater reliability in measurement of optic nerve sheath diameter with computed brain tomography, our secondary aim is determining the factors that affects interrater reliability and define reliability to the measurement of faculty of radiology which is gold standard. Materials and Methods Measurements of 10 enlarged optic nerve sheath diameter (≥5.5 mm) and 10 normal optic nerve sheath diameter (