Çin Halk Cumhuriyeti'nde yerel yönetimlerin yapısı ve dönüşüm süreci
The structure of local governments and evolution process in People's Republic of China
  1. Tez No: 637160
  2. Yazar: HANDE KARAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL BAYRAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırma, Çin'in imparatorluk yönetiminden ulus-devlet yönetimine geçerken idari yapılanmasındaki değişikliklere odaklanmaktadır. 20.yüzyıl döneminde başlayan merkezileşme akımıyla beraber imparatorluk dönemi sona ermiş, çalkantılı bir dönemden sonra 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti kurulmuştur. Çin Komünist Partisi'nin tek parti yönetimiyle yönettiği Çin, sosyalist rejim ile yönetilmeye başlamıştır. 1980 dönemine kadar Mao Zedong önderliğinde dışa kapalı olarak yönetilmiş, 1980 sonrasında Deng Xiaoping 'in başa geçmesiyle beraber piyasa ekonomisine dahil olma süreci başlamıştır. Bu dönemde artan yerelleşme akımı, Çin'in ekonomik kalkınmasını yerel birimler aracılığıyla yapmasına olanak tanımıştır. Mao Zedong döneminde, kır kente tercih edilir durumdayken sanayileşme ile beraber kentlerin önemi artmıştır. Çin, yeni ekonomik politikalara uyum sağlamak ve geniş topraklarını yönetebilmek için özerk bölge yönetimleri, merkeze bağlı belediyeler ve özel ekonomik bölge yönetimleri gibi yeni yerel yönetim birimleri oluşturmuş, bu birimlere geniş özerklik tanımıştır. Çin yerel yönetimleri ekonomik gelişmelerin odağı haline gelmiştir. Araştırma, bu gelişmeler çerçevesinde Çin yerel yönetimlerine ışık tutmayı hedeflemektedir. Dünyada kabul gören yerel yönetim sınıflandırması ve kuramları ile beraber Çin Halk Cumhuriyeti'nin öncelikle merkezi yapısı daha sonra yerel yönetimlerini incelenmiş, değişen dünya düzeninde Çin merkezi yönetim değişikliklerinin yerel yönetim birimlerine etkileri üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research focuses on the changes in the administrational/ governmental structure China has gone through as it moved from the rule of an empire to nation state. With the centralization movement that started in the 20th century, the age of the empire was closed and after a turbulent period in 1949, People's Republic of China was founded. China started to be ruled by a single party, the China's Communist party, and the regime became socialism. Until 1980, under the leadership of Mao Zedong China was ruled in isolation from the other countries, after 1980, when Deng Xiaoping became the leader, integration process with global economy has started. The increasing localization movement in this period enabled China to prosper economically through the help of local units. While rural areas were preferred to cities in Mao Zedong's governance; together with industrialization, cities gained more importance. In order to adjust to global economic policies and to control its vast lands, China established new local governmental units such as self-governing local units and special economic regional governments, and it granted extensive autonomy to them. These local governments became the center of economic development. The research aims to provide insights into local governments in China in the light of these developments. By utilizing the classification of local government and theories which were accepted worldwide, People's Republic of China's primarily central structure and additionally local government were examined; in the changing world effects of central government changes on local government units were emphasized.