Programlandırılmış, Dünya Bankası Eğitim Projesi ve geleneksel öğretime göre eğitim gören öğrencilerin erişi ve kalıcılık düzeyleri
Total achievement and permanent behavioural change levels of students receiving education via prorammed learning, traditional learning and World Bank education project
  1. Tez No: 63726
  2. Yazar: YÜCEL KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Programlandırılmış öğretim, Dünya Bankası Eğitim Projesi ve Geleneksel öğretime göre eğitim gören üç grubun öğrencilerinin“Mesleki, ve Teknik Eğitime Giriş”dersinin bilgi, kavrama ve toplam erişileri ile bilgi ve kavrama düzeyi için kalıcı izli davranış değişikliğine etkisi araştırılmıştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi bünyesinde yer alan üç Fakültede okuyan toplam 151 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına alman deney grubu l'de Programlandırılmış öğretim, deney grubu 2'de Dünya Bankası programı ve Kontrol grubunda da Geleneksel öğretim programı uygulanmıştır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan toplam 60 maddeden oluşan erişi testiyle toplanmıştır. Yapılan çalışmayla bilgi, kavrama ve toplam erişileri ile kalıcılık puanlan arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı tek yönlü varyans analizyle test edilmiş ve farklılığın hangi gruptan kaynaklandığı“t”testiyle test edilmiştir. Elde edilen bulguları şu şekilde özetlemek mümkündür; 1 -Programlandırılmış öğretime göre eğitim gören grubun bilgi, kavrama ve toplam erişi ile toplam kalıcılık puanlarının her birinin kendi içindeki sontest-öntest puanlan arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. 2-Dünya Bankası öğretim programına göre eğitim gören grubun bilgi, kavrama ve toplam erişi ile toplam kalıcılık puanlannın her birinin kendi içindeki sontest-öntest puanlan arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.HI 3-Geleneksel öğretim programına göre eğitim gören grubun bilgi, kavrama ve toplam erişi ile toplam kalıcılık puanlarının her birinin kendi içindeki sontest-öntest puanlan arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. 4-“Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş”dersi için üç grupta uygulanan yöntemlerin Bilişsel alanın bilgi erişi düzeyi açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bulunan fark, programlandırılmış öğretim lehine diğer iki programa göre daha başarılı olmuştur. 5-“Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş”dersi için üç grupta uygulanan yöntemlerin Bilişsel alanın kavrama erişi düzeyi açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Uygulanan her üç programında kavrama düzeyindeki hedef-davramşlan kazandırmada aynı başarıyı gösterdikleri söylenebilir. 6-“Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş”dersi için üç grupta uygulanan yöntemlerin Bilişsel alanın toplam (bilgi ve kavrama) erişi düzeyi açısından gruplar arasında programlandırılmış öğretim lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Yani programlandırılmış öğretimin toplam erişi düzeyleri açısından da diğer programlara göre daha etkili olduğu görülmüştür. 7-“Mesleki ve Teknik Eğitime Giriş”dersi için üç grupta uygulanan öğretim programlarının bilgi, kavrama ve toplam kalıcılık puanlan açısından programlandınlmış öğretim lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the effects of three different educational programs - Programmed Instruction, The World Bank Education Project and Traditional Education - on the knowledge, comprehension and total achievement levels and permanent behavioural change of three different groups of students receiving the“Introduction to Vocational and Technical Education”Course via these three different programs, have been studied. The research was carried out on a total of 151 students attending three Faculties of Gazi University. Experimental Group 1 received Programmed Instruction, Group 2 received World Bank Programe and the Control Group received the traditional Instruction Programme. The data were collected by a 60-itemed achievement test prepared by the researcher. In this study, it was tried to determine by a one-way variation analysis test whether there was any significant difference between the summative scores achieved with the tests of knowledge and comprehension, and the retention scores; and it was also tested by“t”test to establish from which group the difference came from. Results are summarised as follows: 1-rn the group trained according to the programmed education, a significant difference was determined between the scores of knowledge, comprehension, and total achievement test, and those of the pretest- posttest given on each of these areas. 2- In the group trained according to the World Bank education Programme, a significant difference was determined between the scores of knowledge, comprehension, and total achievement tests, and those of the pretest-posttest, given on each of these areas.3- In the group trained according to the Traditional Education Programme, a significant difference was determined between the scores of knowledge, comprehension, and total achievement test, and those of the pre-test, post-test, given on each of these areas. 4- A significant difference was determined in the methods applied in three groups for the“Introduction to Vocational and Technical Education”course in terms of the achievement level of knowledge in the cognitive area. This difference indicated that the programmed education had been more successful than the other two programmes. 5- No significant difference was determined in the methods applied in the three groups for the“Introduction to Vocational and Technical Education”course in terms of the achievement level of comprehension in the cognitive area. It could be stated that the methods applied in three groups indicated the same success in gaining the target-behaviour at the level of comprehension. 6- A significant difference was found in favour of the programmed Instruction in terms of the methods applied in three groups for the“Introduction to Vocational and Technical Education”course to test the total achievement level (knowledge and comprehension) in the cognitive area. In other words, it was seen that the programmed education was also more effective than the other programmes in terms of total achievement level. 7- Between the education programmes applied in three groups for the“Introduction to Vocational and Technical Education”course, significant difference was observed in favour of the programmed education in terms of knowledge, comprehension and total retention scores.