Eğitici kol çalışmalarının etkililiği ile ilgili öğretmen ve yönetici görüşleri
Opinions of teachers and administrators related to the effectiveness of educational branch activities
  1. Tez No: 63725
  2. Yazar: HÜSNÜYE GÜNDÜZ ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilkokul ve ilköğretim okullarının birinci kademesinde uygulanmakta olan eğitici kol çalışmalarını engelleyen faktörler ile ilgili öğretmen ve yönetici görüşlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, evreni temsil edecek nitelikteki 100 öğretmen, 24 yönetici olmak üzere toplam 124 denek üzerinde yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket araştırmacı tarafından alt problemlere uygun olarak geliştirilmiştir. Ankette, okulun tipi ve fiziki şartlarının eğitici kol çalışmalarına etkisini içeren maddeler, Eğitici Çalışmalar Yönetmeliği'nin eğitici kol çalışmalarına etkisini içeren maddeler ve eğitici kol çalışmalarından sorumlu yönetici ve öğretmen davranışlarının eğitici kol çalışmalarına etkisini içeren maddeler olmak üzere toplam 34 madde bulunmaktadır. Anket öğretmen ve yöneticilere, görev yaptıkları okullarda uygulanmıştır. öğretmen ve yönetici görüşlerine ait veriler, Likert Tipi beşli dereceleme ölçeğiyle toplanmış ve tablolar halinde sunulmuştur. Öğretmen ve yönetici görüşlerini karşılaştırmak amacıyla aritmetik ortalama kullanılmış ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen başlıca sonuçlar şunlar olmuştur: 1. Öğretmen ve yöneticiler, okulun tipi ve fiziki şartlarının eğitici kol çalışmalarını etkilemesi konusunda“Katılıyorum”boyutunda yanıt vermişlerdir. Buna göre, okulun tipi ve fiziki şartlan, eğitici kol çalışmalarını etkilemektedir.11 2. Öğretmen ve yöneticiler, Eğitici Çalışmalar Yönetmeliğinin eğitici kol çalışmalarını etkilemesi konusunda“Katılıyorum”boyutunda yanıt vermişlerdir. Buna göre, EÇY, eğitici kol çalışmalarını etkilemektedir. 3. Öğretmen ve yöneticiler, eğitici kol çalışmalarından sorumlu öğretmen ve yönetici davranışlarının eğitici kol çalışmalarını etkilemesi konusunda da“Katılıyorum”boyutunda yanıt vermişlerdir. Buna göre, eğitici kol çalışmalarından sorumlu öğretmen ve yönetici davranışları eğitici kol çalışmalarını etkilemektedir. Araştırma sonunda, eğitici kol çalışmalarının okullarımızda istenilen nitelikte yapılmadığı; bu durumun da eğitici kol çalışmalarına etki eden okulun tipi ve fiziki şartlan, Eğitici Çalışmalar Yönetmeliği ve öğretmen ve yönetici davranışlarından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research was undertaken in order to assess the opinions of the teachers and administrators related to the effectiveness of educational branch activities carried out in the primary and basic education schools. 100 teachers, 24 administrators, totally 124 people were the subject of the research. Questionnaire was prepared in accordance with the sub- problems by the researcher. There have been 34 items related to the type of school, physical circumstances. Which are assumed to affect the educational branch activities, some items of Regulation for Educational Activities, some items related to the effects of administrators and teachers who are responsible for educational branch activities. Questionnaire was aclministered to the teachers and administrators in the schools. Datam were combined by Likert type of fivefold graded scale and summitted as tables. In order to compare the opinions of teachers and administrators, arithmetical mean was used and the findings were explained. The results of the research were given below: 1. Teachers and administrators agreed that the type and physical circumstances affected the educational branch activities. 2. Teachers and administrators agreed that the Regulation for Educational Branch Activities affected the activities. 3. Teachers and administrators agreed that the behaviours of teachers and administrators who were responsible for the activities affected the activities. At the end of the research it has been reached to the concwsion that the educational branch activities haven't been carried out successfully. ThisIV result has been related to the type and the physical conditions of the school which affect the educational branch activities, Regulation for Educational Activities and the behaviours of teachers and administrators.