Astım tanılı çocuklarda çekirdek aile ve çekirdek aile dışı akrabalarda alerjik hastalık sıklığının belirlenmesi
Determination of the frequency of allergic diseases in nuclear and non-nuclear family members of children diagnosed with asthma
  1. Tez No: 950599
  2. Yazar: ERSOY CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Epidemiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Astım çocukluk çağının en sık karşılaşılan kronik hastalıklarından biridir. Astım çocuk, aile ve toplum için oldukça fazla ekonomik ve sosyal yük oluşturmaktadır. Astım sıklığı son 40 yıl içinde yaklaşık iki kat artmıştır. Astımın ekonomik ve toplumsal yükünü azaltmak için korunma ve önleme programları geliştirilmelidir. Araştırmalarda genel olarak astımlı çocukların birinci derece akrabalarındaki astım ve alerjik rinit sıklığı araştırılmıştır. Anne ve/veya babada astım ve/veya alerjik rinit olması çocukta astım riskini arttırmaktadır. Bu araştırmada astımlı çocukların çekirdek aile ve çekirdek aileleri dışındaki akrabalarındaki astım ve alerjik rinit sıklığının incelenmesi hedeflenmiştir. Elde edilecek bulgular yeni risk faktörlerinin ve yüksek riskli çocukların erken tanımlanmasına, korunma ve önleme programlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Bu araştırmada tez sahibinin çalıştığı özel sağlık kuruluşunun çocuk alerji ve immünoloji polikliniğinde astım nedeniyle takip edilen hastaların dosyaları geriye doğru taranarak çekirdek aile ve çekirdek aile dışı akrabalardaki kontrol grubunun ailelerindeki astım ve alerjik rinit sıklıkları araştırıldı. 62'si (%59,6) erkek, yaşları 8,6±4,6 yıl (ortalama±standart sapma) olan toplam 104 astımlı hasta ve 55'i (%53,9) erkek ve yaşları 9,4±4,8 olan toplam 104 sağlıklı çocuk verisi değerlendirildi. Astımlı ve sağlıklı çocukların yaşları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,245). Hastaların %19,2'sinin annesinde, %8,7'sinin babasında ve %15,4'ünün kardeşlerinde astım vardı. Anneanne, babaanne, annenin babası ve babanın babasındaki astım sıklığı sıra ile %22,9, %18,3, %4,8 ve %1 olarak bulundu. Anne ve babadaki alerjik rinit sıklığı %15,4 ve %10,6 olarak bulundu. Sağlıklı çocukların annelerinin %15,4'ünde, babalarının %2,9'unda ve kardeşlerinin %4,8'inde astım olduğu bulundu. Kontrol grubunun annelerinin %19,2'sinde, babalarının %14,4'ünde ve kardeşlerinin %10,6'sında rinit olduğu görüldü. Hastaların Çekirdek aile dışındaki akrabalarda alerjik rinit sıklığı toplumdan düşük, kontrollerin çekirdek aile dışındaki teyze ve dayılarında alerjik rinit sıklığı yüksek bulundu. Babaannede astım olmasının çocukta astım riskini arttırdığı bulundu. Anne ve baba yanında özellikle anneanne ve babaannede astım sıklığı da toplumdan yüksek bulunmuştur. Bu konuda ileri daha farklı coğrafyalarda daha yüksek örneklem sayısı ile araştırmaların yapılması analizlere çevresel risk faktörlerininde dâhil edilmesi astım kalıtımı ilgili yeni bilgilerin elde edilmesine olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Asthma is one of the most common chronic diseases of childhood. It imposes significant economic and social burdens on the child, family, and society. The prevalence of asthma has approximately doubled over the past 40 years. To reduce the economic and societal burden of asthma, prevention and control programs must be developed. Previous studies have generally investigated the frequency of asthma and allergic rhinitis in first-degree relatives of children with asthma. The presence of asthma and/or allergic rhinitis in the mother and/or father increases the risk of asthma in the child. This study aimed to examine the frequency of asthma and allergic rhinitis in both the nuclear and extended family members of children with asthma. The findings obtained may contribute to the early identification of new risk factors and high-risk children, and to the development of prevention and control programs. In this study, the medical records of patients followed up for asthma at the pediatric allergy and immunology outpatient clinic of the private healthcare institution where the thesis author works were retrospectively reviewed. The frequency of asthma and allergic rhinitis in the families of both nuclear and extended family members of the asthma group and the control group were investigated. A total of 104 children with asthma (62 males, 59.6%) with a mean age of 8.6±4.6 years and 104 healthy children (55 males, 53.9%) with a mean age of 9.4±4.8 years were evaluated. There was no statistically significant difference in age between the asthma and control groups (p=0.245). Among the patients, asthma was present in 19.2% of mothers, 8.7% of fathers, and 15.4% of siblings. The frequency of asthma among grandmothers (maternal and paternal), maternal grandfather, and paternal grandfather was found to be 22.9%, 18.3%, 4.8%, and 1%, respectively. The frequency of allergic rhinitis in mothers and fathers was 15.4% and 10.6%, respectively. In the control group, asthma was found in 15.4% of mothers, 2.9% of fathers, and 4.8% of siblings. Allergic rhinitis was observed in 19.2% of mothers, 14.4% of fathers, and 10.6% of siblings in the control group. The frequency of allergic rhinitis in extended family members of patients was lower than in the general population, while the frequency in aunts and uncles of the control group was higher. The presence of asthma in the paternal grandmother was found to increase the risk of asthma in the child. In addition to the mother and father, asthma prevalence was also found to be higher than the general population in maternal and paternal grandmothers. Further studies with larger sample sizes in different geographical regions and inclusion of environmental risk factors in the analyses may provide new insights into the inheritance of asthma.