R407C / R404A kaskad soğutma sisteminde aşırı kızdırma değerlerinin oda sıcaklığına olan etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of superheat values on room temperature in R407C / R404A caskade cooling system
  1. Tez No: 637276
  2. Yazar: TALHA AYDINLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında buhar sıkıştırmalı kaskad soğutma çevrimlerindeki superheat değerlerinin; oda sıcaklığına, enerji tüketimine, kompresör çıkış sıcaklıklarına, kaskad COP değerine, evaporasyon basınçlarına ve kondenser çıkış sıcaklıklarına etkisi analiz edilmiştir. Deneylerin alınması için, R407C ve R404A soğutucu akışkan çifitini kullanan bir deney düzeneği tasarlanmış ve imal edilmiştir. Bu çalışmada 3 ila 12 °C superheat değerleri arasında 10 farklı deney yapılmıştır. Deney verilerinin alınmasında bilgisayar kontrollü elektronik genleşme valfleri, elektronik elektrik sayacı ve bilgisayar bağlantılı sıcaklık ölçüm ekipmanları kullanılmıştır. Deneylerde superheat değerlerine göre; soğuk oda sıcaklığının -29,03 °C ile -18,24 °C arasında değişiklik gösterdiği ve enerji tüketiminde % 18,3'e kadar tasarruf sağlayabildiği görülmüştür. Superheat değerlerine göre kompresör çıkış sıcaklıklarında 43 °C 'ye varan farklılıklar görülmüştür. Yapılan deneylerde, superheat değerlerindeki değişimlerin, kaskad COP'sinde % 21'e varan değişimler gösterebildiği tespit edilmiştir. R404A ve R407C akışkanlarında superheat değerlerinin evaporasyon basınçlarına farklı tepkiler verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the superheat values of the vapor compression cascade cooling cycles; The effect on room temperature, energy consumption, compressor outlet temperatures, cascade COP value, evaporation pressures and condenser outlet temperatures were analyzed. An experimental setup using the R407C and R404A refrigerant pairs was designed and manufactured to take the experiments. In this study, 10 different experiments were done between 3-12 ° C superheat values. Computer controlled electronic expansion valves, electronic electricity meter and computer connected temperature measurement equipment were used to collect the experiment data. According to the superheat values in the experiments; It has been observed that the cold room temperature varies between -29.03 ° C and -18.24 ° C and can save up to 18.3% in energy consumption. According to the superheat values, differences in compressor outlet temperatures up to 43 ° C were observed. In experiments, it has been determined that changes in superheat values can show up to 21% changes in cascade COP. It was seen that superheat values react differently to evaporation pressures in R404A and R407C fluids.