Beyoğlu Perpignani Apartmanı (Hanif Hanı) koruma projesi
Conservation project of Perpignani Apartment Block (Hanif Hanı) in Beyoğlu
- Tez No: 637321
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu tez çalışmasında, bir geç 19. yüzyıl konut yapısı olan Perpignani Apartmanı (günümüzdeki ismiyle Hanif Hanı) belgelenmiş ve bu kültür varlığı için koruma önerileri geliştirilmiştir. Yapı, İstanbul İli, Beyoğlu İlçesi, Kuloğlu Mahallesi'nde 25 pafta 479 ada 16 parselde, Gazeteci Erol Dernek Sokağı 11 Numara'da yer almaktadır. Mimarları Antoine N. Perpignani ile Marko G. Langas'tır ve cephedeki bezemede yazan 1904 yılında yapının günümüzdeki biçimini aldığı düşünülmektedir. Bunun yanında belgeler, bu parselde bulunan ve Perpignani ailesinin ikâmet ettiği daha eski bir yapının varlığını da kanıtlamaktadır. Perpignani Apartmanı, yapı bütünlüğünü ve mimari özgünlüğünü büyük ölçüde koruyarak günümüze ulaşabilmiştir. Yapı, cephe ve iç mekan bezemeleri ile dönem özellikleri göstermekte ve özgün betonarme plak ve kaset döşemeleri ile döneminin ilerisinde yapım tekniklerini de barındırmaktadır. Yapı, kâgir duvarların betonarme döşemeleri taşıdığı bu karma taşıyıcı sisteme ilişkin bilgiyi günümüze aktardığı için ayrıca önem taşımaktadır. Sahip olduğu bu özelliklere rağmen günümüze kadar yapıda herhangi bir belgeleme çalışması yapılmamıştır. Bu bağlamda yapının günümüze ulaştırdığı bilginin belgelenmesi ile bu eksikliğin giderilmesi ve yapının ihtiyacı olan müdahalelerin geliştirilmesi bu tezin amacını oluşturmuştur. Tez, altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin kapsamı, izlenen yöntem ve elde edilen bulgular hakkında bilgiler verilerek genel bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, Beyoğlu bölgesinde 19. yüzyılda gerçekleşen kentsel ve mimari değişim irdelenmiş ve bu ortamda oluşan konut türleri anlatılmış ve bunlar içerisinde önemli bir yere sahip olan apartmanların gelişimi ve mimari özellikleri açıklanmıştır. Bununla birlikte, dönemin ekonomik ve ticari ortamında yaygınlaşan yeni yapı malzemelerine değinilmiş ve bu malzemelerin yapılardaki kullanımı anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Perpignani Apartmanı'nın mimari özellikleri ve tarihçesi anlatılmıştır. Ayrıca, yapıyı inşa eden İtalyan asıllı Fransız mimar Antoine (Antonio) N. Perpignani ve Rum mimar Marko (Marcos) G. Langas'ın yaşamı ve İstanbul'daki mesleki çalışmalarına değinilmiştir. Bölümün devamında, yapıda gerçekleştirilen belgeleme çalışmalarındaki bulgular başlıklar halinde açıklanmıştır. Yapının mekânsal özellikleri, taşıyıcı sistemi ve mimari elemanları anlatılmıştır. Malzemeleri ve günümüze ulaşana kadar oluşan bozulmalar değerlendirilmiş ve yapılan analitik rölöve çizimleri ile ilişkilendirilerek açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, yapı üzerindeki izlerden ve yapılan araştırmalardan yola çıkarak, yapının geçirdiği dönemler irdelenmiştir. Bu bağlamda yapının geçmişi dört ana dönemde incelenmiştir. Dönemleri, yapıda gerçekleşen büyük değişimler belirlemiş olsa da, bu dönemler içerisinde lokal değişimler de görülmektedir. Beşinci bölümde, yapıyla ilgili araştırmalar ve belgeleme tespitleri beraber değerlendirilip, yapının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak uygun işlev ve koruma müdahaleleri önerilmiştir. Yapının taşıyıcı sistemine, öngörülen işleve ve malzemelerin korunmasına yönelik belirlenen müdahaleler başlıklar halinde açıklanmıştır. Sonuç olarak, Perpignani Apartmanı özgünlüğünü büyük ölçüde koruyarak günümüze ulaşabilmiş değerli bir yapı olsa da, yapıda işlev değişikliği sebebiyle ağırlıkla insan kaynaklı bozulmalar oluştuğu görülmüştür. Bunlardan bazıları taşıyıcı sistemi etkilemiş ve bunun yanında kimi müdahaleler yapının bozulma sürecini hızlandırmıştır. Bu anlamda, günümüze ulaşabilen mimari bilginin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi ve yapının kullanımının sürdürülebilmesi için gerekenler bir an önce yapılmalı ve yapının sürekli bakımı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Perpignani Apartment Block (currently named as Hanif Hanı), which is a late 19th century residence, is documented and conservation suggestions are developed for this historic structure. The building is located in Kuloğlu neighbourhood, Beyoğlu district of Istanbul with the block number 479, lot number 16, on Gazeteci Erol Dernek Street, No 11. The architects of the building are Antoine (Antonio) N. Perpignani and Marko (Marcos) G. Langas. It is known that the building gained its shape on the date 1904 which is written on the decorations of the front façade. But documents found in the archives prove the existence of a former building where the Perpignani family used to live, even in earlier dates. Perpignani Apartment Block has survived by preserving its integrity and architectural originality on high levels. The building carries the features of its architectural period on the highly decorated front façade and the interior decorations. It also pioneers the construction techniques of its period. As no documentation has been done in the building until today, the aim of this thesis is to document the building in detail and to preserve the information it possesses and also to develop the interventions required. The thesis consists of six chapters. In the first chapter, general information is given about the aim and methods followed for the thesis. In the second chapter, the urban and architectural context of the 19th century is explained by examining the building examples of the period and housing complexes, especially the apartment blocks of Beyoğlu. In addition to the spatial features, the materials and construction techniques are also presented in this chapter. In the third chapter, the architectural features and the history of Perpignani Apartment Block is exposed, together with the lives and the works of the architects Antoine (Antonio) N. Perpignani and Marko (Marcos) G. Langas. Later in this chapter, results of the documentation studies are explaind in titles. Spatial and architectural features and structural system are described. Material and deterioration analysis are explained in relation to the drawings. In the fourth chapter, based on the research and the traces on the building, the past of the building is examined. The history of the building has been analyzed in four main periods, considering also some minor changes that occured during these periods. In the fifth chapter, results of the research and documentations are evaluated together and the appropriate function and conservation interventions are proposed considering the needs of the building. The interventions for the structure, for the function and for the conservation of the materials are explained in titles. In conclusion, although the Perpignani Apartment Block has survived by preserving its originality, human-related deterioration has occured due to the functional changes. Some of these have negatively affected the structural system and some later interventions have accelerated the deterioration process of the building. Therefore, it is emphasized that interventions must be carried out meticulously in order to transfer the surviving architectural information to the next generations.