Oluşan mikrobiyal biyofilmin degradasyonunda Syzygiumaromaticum ve Salvia officinalis bitkilerinden elde edilenesansıyel yağların etkısının araştırılması
Investigation of essental oil' s from Syzygium aromaticumand Salvia officinalis in the degradation of microbialbiofilm
  1. Tez No: 637486
  2. Yazar: DİLARA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Biyofilm, hücrelerin birbiri üzerine veya bulundukları yüzeye yapışarak yapısal bir bütünlük oluşturduğu karmaşık bir mikroorganizma kümesidir. Yürütülen bu çalışmada Clavenger cihazı ile karanfil ve adaçayından esansiyel yağlar elde edilmiştir. Elde edilen yağlar, oluşturulan mikrobiyal biyofilme etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Öncelikle 14 farklı mikroorganizmanın biyofilm oluşturma yeteneklerine bakılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre en iyi biyofilm yapan mikroorganizmalar belirlenmiştir. En iyi biyofilm yapan bakteriler; Pseudomonas aeruginosa ve Enterococcus faecalis olarak saptanmıştır. Belirlenen bakterilere, 3 farklı materyal (Krom-metal, Cam, PVC) üzerinde biyofilm oluşturmaları için uygun şartlar sağlanmıştır. Oluşturulan mikrobiyal biyofilmler, belirlenen 4 farklı konsantrasyonda Dimetil Sülfoksit (DMSO), su ve esansiyel yağdan oluşan karışım içine alınmıştır. Esansiyel yağların, oluşturulan biyofilm üzerine etkisine bakılmıştır. Spektrofotometrede elde edilen sonuçlara göre kullanılan esansiyel yağların oluşturulan mikrobiyal biyofilm degradasyonunda etkisi olduğu saptanmıştır. Yürütülen çalışma da kullanılan baktreriler üzerindeki biyolojik aktiviteler Disk Difüzyon Metodu, MIC değerlerinin belirlenmesi metotlarına göre ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Biofilm is a complex cluster of microorganisms in which cells adhere to each other or to the surface on which they form a structural integrity. In this study, essential oils were obtained from cloves and sage with the Clavenger device. The obtained oils are aimed to investigate the microbial biofilm effect created. Priority was examined of the ability of 14 different microorganisms to form biofilms. According to the results obtained, the best biofilm producing microorganisms were determined. The best biofilm-forming bacteria; Pseudomonas aeruginosa and Enterococcus faecalis. Appropriate conditions were provided for the identified bacteria to form biofilms on 3 different materials (Chrome-metal, Glass, PVC). The microbial biofilms formed were taken in a mixture of 4 different concentrations of Dimethyl Sulfoxide (DMSO), water and essential oil. According to the results obtained in the spectrophotometer, essential oils were found to have an effect on the microbial biofilm degradation. The biological activities on the bacteria used in the current study were determined according to the Disc Diffusion Method, the methods of determining the MIC values.