Porphyridium cruentum mikroalg türü biyomasının yumuşak şekerlemelerde doğal renklendirici olarak kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of Porphyridium cruentum microalgae biomass as a natural coloring for soft candy
  1. Tez No: 637489
  2. Yazar: HATİCE ELİF ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. NEVZAT KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mikroalgler, başlıca potansiyel biyoaktif bileşen ve doğal renklendirici kaynakları arasında yeralmaktadırlar. Biyokimyasal kompozisyonları çeşitli biyoaktif bileşiklerce de zengin olan bu canlı grubu, son yıllarda büyük ilgi toplamakta olup, doğal renklendirici kaynağı yanısıra fonksiyonel ürün geliştirme çalışmalarında da kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, doğal pigment kaynağı olarak tubüler fotobiyoreaktör tekniği kullanılarak yetiştirilen Porphyridium cruentum biyomasının püskürtmeli kurutucu tekniği ve maltodekstrin ile enkapsülasyonu (1:1) sonrası jelly ve marsmallow tipi yumuşak şekerleme bileşiminde kullanım olanakları ve kullanım düzeyinin başlıca kalite özellikleri yanısıra renk stabilitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla enkapsüle mikroalg, 0.10, 0.20, 0.30, 0.40 ve 0.50 g/100 g düzeylerinde kullanılmıştır. Örneklerin, 20.0±2.0°C'de muhafaza edildiği 1. hafta ve 12. hafta sonrası renk özellikleri [L*, a*, b*, C* (kroma), h (hue açısı) ve E (renk farkı)] incelenmiştir. Jelly tipi şekerlemelerde mikroalg kullanım düzeyleri dikkate alındığında, tüm depolama süreleri boyunca ∆E değerlerinin 1.47-7.12 arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Microalgae are among the main potential sources of bioactive ingredients and natural colorants. These biological pigment sources, whose biochemical compositions are rich in various bioactive compounds, has attracted great attention in recent years and can be used in functional product development studies as well as a natural colorant. In this study, the usage possibilities of Porphyridium cruentum biomass which was grown by using a tubular photobioreactor and encapsulated by using spray dryer technique, as a natural pigment source, was investigated. Maltodextrin (1:1) was used for encapsulation of P. cruentum biomass. Encapsluated microalgae biomasses (0.10, 0.20, 0.30, 0.40 and 0.50 g/100 g ) were used as coloring agent in confectionery samples as gummy candy and marshmallow. In microalges including confectionery samples, the effect of the microlage usage level on the main quality characteristics as well as the color stability were investigated. Color properties [L*, a*, b*, C* (chroma), h° (hue angle) and ∆E (color difference)] of samples were determined periodically during storage at 20.0±2.0°C. Considering the microalgae usage levels in gummy candies, it was determined that ∆E values varied between 1.47-7.12 during storage period.