Farklı sosyo-ekonomik düzeylerdeki anaokulu çocuklarının okumaya hazır olma durumu
The Condition of the reading readiness of the kindergarten children at a different socio-economic level
- Tez No: 63762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KURBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Okul öncesi dönemde çocukların okumaya hazır olması için okuma öğreniminin gerektirdiği zihinsel ve bedensel olgunluk düzeyine ulaşmaları gerekmektedir. Bu olgunluk düzeyine ulaşmada çocuğun kitapla olan ilişkisi de önem kazanmaktadır. Bu dönemde çocuğa kitap okunması, çocuğun zihinsel gelişiminde ve okumaya hazır olmasında önemli bir faktördür. Fakat her çocuğun okula başladığı sırada okumaya hazırlık derecesi birbirinin aynı değildir. Çocukların bireysel farklılıklarının yanısıra ailelerinin sosyo- ekonomik yapısının da bu farklılaşmada büyük payı vardır. Çocukların okumaya hazır olmasında ailelerinin sosyo-ekomomik düzeylerinin ve çocuğun kitapla olan ilişkisinin de etkili olduğunu kanıtlamak üzere iki farklı sosyo ekonomik düzeyi temsil eden iki anaokulunda yürüttüğümüz bu çalışmanın sonuçlan sosyo-ekonomik düzeyin okumaya hazırlık üzerinde etkili olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order for children to become ready to study in the pre-schooling period they have to reach the level of physical and. mental maturity required by education. In reaching this level, the child's relation with books has an important role. Reading books to children in this period is a significant factor in the child's mental development and readiness for reading. However, children's readiness for reading varies: This variation is affected by the socio-economic structures of families as well as the children's individual differences. The results of this study which was conducted in two kindergardens representing two different socio-economic levels to prove that socio-economic levels of families and the child's relation with books affect his/her readiness for reading confirmed the influences of socio-economic status on readiness for reading.