MYOMA UTERİ SAPTANAN HASTALARLDA SERUM 25-HİDROKSİVİTAMİN D3 DÜZEYLERİ
25-HYDROXIVITAMIN D3 LEVELS IN PATIENTS WITH UTERINE LEIOMYOMA
- Tez No: 637999
- Danışmanlar: DOÇ. YASEMİN TAŞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamızda myomu olan kadınlarda ve kontrol grubunda serum 25(OH)D vitamini düzeyinin saptanması ve fibroid sayısı hacmi ve lokalizasyonu ile D vitamini düzeyleri arasında ilişki olup olmadığının prospektif olarak araştırılması amaçlanıştır. Materyal – Method: Ankara Dr Zekai Tahir Burak Hastanesi jinekoloji polikliniğine başvuran ve transvajinal ultrasonografide en az bir adet çapı ≥ 10 mm myomu olan premenopozal hastalar çalışma grubu olarak belirlenirken benzer yaş grubunda olan ve normal ultrasonografi bulguları saptanan hastalar kontrol grubunu oluşturdu. Hastaların kan 25-(OH)D vitamini, kalsiyum, albumin, fosfor düzeyleri; myom sayı, boyut ve lokalizasyonları, sosyoekonomik özellileri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya myoma uterisi olan 68 hasta ve kontrol grubunu oluşturan 56 olmak üzere toplam 124 hasta dahil edildi. Gruplar arasında yaş, BKİ, gravida ve parite sayıları açısından istatistiksel anlamlı fark izlenmedi. Çalışmaya dahil edilen kadınların kan 25-OH D-Vitamini değerleri ortalaması 7,28±4,94 ng/ml olarak bulundu; %78'inin (n=97) 25-OH D-Vitamini düzeyi ciddi eksiklik sınırı olarak kabul edilen 10 ng/ml'nin altındaydı. Çalışma grubunda ortalama 25-(OH)D vitamin düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı düşük bulundu (sırasıyla 6,54±4,66 ng/ml vs 8,18±5,16 ng/ml; p=0,009). Kan D vitamin düzeyleri ile myom boyutu, hacmi ve sayısı arasında istatistiksel anamlı bir ilişki saptanmadı. Kapalı giyim tarzının, düşük eğitim düzeyinin ve gelir getiren bir işte çalışmıyor olmanın D vitamin eksikliği riskini artırdığı saptandı. Sonuç: Ülkemizde D vitamin eksikliğinin prevanlansını ortaya koyan birçok çalışma yapılmş olmasına karşılık myoma uteri olgularında D vitamin düzeyini araştıran ilk çalışmadır. Sonucunda da myomlu olgularda serum D vitamin düzeyi, myomu olmayan kadınlara göre daha düşük bulunmuştur. Geniş hasta populasyonlarında prospektif ve uzun süreli kohort çalışmaları ile seri olarak vitamin D ve leiomyoma durumunun monitörizasyonu ve vitamin D supplementasyonu kullananlarda myom boyutlarının incelendiği ileri çalışmalar D vitamin ve uterin leiomyoma ilişkisinin aydınlatılmasında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this prospective study was to evaluate the relationship between serum 25-(OH)D vitamin levels and the risk of uterin fibroids. Material – Method: The premenopausal patients who admitted to Ankara Dr Zekai Tahir Burak Hospital gynecology polyclinic with at least one uterin leiomyoma with a diameter of ≥ 10 mm formed study group while patients with normal ultrasound findings formed the control group. Levels of serum 25-(OH) vitamin D, calcium, phosphor, albumin levels vere analyzed; number, size and localizations of leiomyomas and socioeconomical characteristics of patients were recorded. Results: A hundred and twenty-four patients were included in this study; there were 68 women with uterine leiomyomas and 56 healthy controls. The groups were similar in terms of age, BMI, gravidity and parity numbers. The mean level of 25-(OH)D were 7,28±4,94 ng/ml and 78% of patients (n=97) had severe vitamin D deficiency below 10 ng/mL. Vitamin D levels were significantly lower in the study group (6,54±4,66 ng/ml vs 8,18±5,16 ng/ml respectively; p=0,009). There were no correlation between serum vitamin D levels and size, volume, localization and number of leiomyomas. Traditional covered clothing style, low education level and not having a job with regular income were found risk factors for vitamin D deficiency. Conclusion: There are numerous studies evaluating the prevalence of vitamin D deficiency in our country, however our study is the first to investigate the vitamin D levels in women with leiomyomas. As a result, vitamin D levels were found significantlu lower in women with leiomyomas comparing to subjects without leiomyomas. Further studies with serial monitorization of vitamin D status and uterin fibroid status in prospective long term cohort studies in large populations and evaluation of uterine fibroids in patients who take vitamin D supplementation are needed to enlighten the relationship between uterine leiomyomas and vitamin D.