Farklı iki akomodatif göz içi lensi implante edilen hastalarda görsel sonuçların ve akomodasyon amplitüdünün değerlendirilmesi
A comparative study of two different accommodative intraocular lenses:the visual and accommodative amplitude outcomes
- Tez No: 638000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ULVİYE YİĞİT, DR. İSMAİL UMUT ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET AMAÇ: Katarakt cerrahisi sonrası Tetraflex ve Tek-Clear akomodatif göz içi lensi (GİL) implante edilen hastalarda uzak-yakın görme keskinliklerini karşılaştırmak ve akomodasyon amptitüdünü subjektif ve objektif metodlarla değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu karşılaştırmalı, prospektif, ardışık çalışmada Tetraflex (Grup 1: 17 göz) ve Tek-Clear (Grup 2: 21 göz) akomodatif GİL implante edilen 26 hastanın 38 gözü değerlendirilmeye alındı. Postoperatif 1., 3. ve 6. ay düzeltilmemiş (DUGK) ve en iyi düzeltilmiş uzak görme keskinliği (EDUGK), düzeltilmemiş (DYGK), uzak düzeltmeli (UDYGK) ve en iyi düzeltilmiş yakın görme keskinliği (EDYGK) ile sferik eşdeğer (SE) refraksiyon ölçümleri gerçekleştirildi. Akomodasyon amplitüdü, postoperatif 3. ve 6. ay subjektif olarak defokus yöntemiyle, objektif olarak ise pilokarpin stimulasyonu sonrası ön kamara derinliğindeki değişimin (∆ÖKD) kombine Scheimpflug kamera-Placido disk kornea topografisi (Sirius) ile ölçülmesiyle değerlendirildi. BULGULAR: Her iki grup arasında yaş, aksiyel uzunluk, GİL gücü, EDUGK, UDYGK, EDYGK açısından istatistiksel farklılık saptanmadı. Tüm kontrollerde Tetraflex GİL implante edilen grupta DUGK, Tek-Clear GİL implante edilen grupta ise DYGK diğer gruba göre istatistiksel olarak yüksek bulundu (p< 0.05). Postoperatif 6. ay SE refraksiyon değeri Tetraflex grubunda -0,18 ± 0.78 D, Tek-Clear grubunda ise ise -1.27 ± 0.55 D idi ve bu iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p < 0.05). Postoperatif 6. ayda subjektif akomodasyon amplitüdü Grup 1 ve 2'de sırasıyla 1.15 ± 0.26 D ve 1.16 ± 0.28 D olarak ölçüldü (p> 0.05). ∆ÖKD ise altıncı ayda Grup 1 ve 2'de sırasıyla 0.37 ± 0.16 mm ve 0.37 ± 0.30 mm olarak kaydedildi (p > 0.05). SONUÇ: Akomodatif GİL'ler ile tatminkar bir uzak- yakın görme keskinliği elde edilmiştir. Tetraflex ve Tek-Clear lenslerinin akomodasyon kabiliyetleri birbirleriyle benzer bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Akomodatif göz içi lensi, Tetraflex, Tek-Clear, Akomodasyon amplitüdü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: To compare distance–near visual acuity and to evaluate accommodative amplitude with subjective and objective methods in patients implanted with the Tetraflex and the Tek-Clear accommodating intraocular lenses (IOL) after cataract surgery. MATERIAL AND METHODS: In a comparable, prospective, consecutive study, 38 eyes of 26 patients whom implanted Tetraflex (Group 1: 17 eyes) and Tek-Clear (Group 2: 21 eyes) accommodating IOL were performed. At one, three and six months after the surgery, uncorrected (UCVA) and best corrected distance visual acuities (BCVA), uncorrected (UNVA), distance-corrected (DCNVA) and best corrected near visual acuities (BCNVA) and spherical equivalent (SE) refraction errors were determined. Accommodative amplitude measured with subjective defocus method and objective anterior chamber depth (ACD) assesment before and after topical application of pilocarpine using Scheimpflug camera combined with Placido disk corneal topography (Sirius) at 3 and 6 months. RESULTS: No significant statistical differences in age, axial lenght, IOL power, BCVA, DCNVA and BCNVA was recorded within the 2 groups. UCVA was higher in Tetraflex implanted eyes and UCNVA was higher in Tek-Clear implanted eyes statistically with p < 0.05 at all examinations. SE refraction error was -0,18 ± 0.78 D in Tetraflex group and -1.27 ± 0.55 D in Tek-Clear group (p < 0.05) . At 6 months, subjective accommodative amplitude was 1.15 ± 0.26 D and 1.16 ± 0.28 D and pilocarpine-induced anterior chamber depth reduction (∆ ACD) was 0.37 ± 0.16 and 0.37 ± 0.30 mm in Group 1 and 2, respectively (p > 0.05). CONCLUSION: The accommodative IOLs provides satisfactory near and distance vision after the surgery. Accommodation ability of Tetraflex and Tek-Clear lenses was found similary. KEYWORDS: Accommodating intraocular lens, Tetraflex, Tek-Clear, Accommodative amplitude