PKK terör örgütünün söyleminin gelişimi
The evolution of terrorist organisation PKKs discourse
- Tez No: 638142
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
PKK dünya üzerindeki en kanlı terör örgütlerinden birisidir. Araştırmamızda terör ve terör örgütleri genel olarak incelenmiş, bunların içerisinde PKK terör örgütünün gelişimi ele alınmıştır. Daha sonra ise PKK'yı daha iyi anlamak için onun söylemi irdelenmiştir. Çünkü ideolojik olarak nasyonel-sosyalist bir örgüt olan PKK'yı anlamanın en kolay yolu onun söylemini çözümlemektir. Sonuçta onun da yaslandığı bir ideoloji vardır ve ideolojiler kendilerini“dil”aracılığıyla ifade etmek zorundadırlar. Çoğu kez ise bu şekilde yeniden biçimlendirilirler. Onu takip eden çeşitli sosyal grupların ortak bilincinde ve bilinçdışında yatan düşünceleri, kullandıkları dil vasıtasıyla grubun söylemine yansıtmaktadırlar. Bu nedenle PKK terör örgütü adlı yapıyı algılamak ve çözümlemek için öncelikle onun söylemini kavramak ve irdelemek gerekmektedir. Çünkü söylem sayesinde örgütün ortak bilinçaltında yatan düşüncelerinin ve işleyişinin anlaşılması kolaylaşabilir. Çalışmada örgüte ait yayınlar içerisinde yapının söylemi ve örgüt ideolojisinin temel belirleyicisi olan Abdullah Öcalan'ın kullandığı kavramlar irdelenmiştir. PKK'nın söylemi içerisindeki kimlik, din, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Atatürk, önderlik, zor, gerilla, özel savaş, aile ve kadın, sosyalizm, demokratik cumhuriyet ve ekolojik toplum kavramları alt başlıklar halinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
PKK is one of the mostbloody terrorist organisations in the world. In our study terror and terrorist organisations are generally researched, among this the evolution of the terrorist organisation PKK is examined. Then by to understand PKK better, its discourse is evaluated. Because the easiest way to understand PKK, which is an ideologically national-socialist organisation, is to analyse its discourse. Ultimately there is an ideology that it stands on. And ideologies have to expressed themselves through“discourse”. Mostly they are formed again and again in this way. Conscious and subconscious ideas of various social groups that subscribe to these ideologies, have often been reflected to the discourse representing the ideology. PKK terrorist organisation has an indigenous ideology and as such for gaining greater insight into this entity there is need for analysing and understanding its discourse. So that to comprehend and to analyse the organisation called PKK at first it is needed to understand and to examine its discourse. Inthis study, we examined the discourse leveraged within the organisational publications and concepts used by Abdullah Öcalan, the primary determinant of the structure's ideology. The terms identity, religion, The Government of Turkish Republic, Ataturk, leadership, power, guerrilla, special war, family and women, socialism, democratic republic and ecologic society are analysed in PKK's discourse.