A study on the role of literature in language learning: Secondary school efl learners' experiences on integrating short stories into language teaching
Edebiyatın dil öğrenimi üzerindeki rolü üzerine bir çalışma: Ortaokul seviyesinde İngilizce öğrenen öğrencilerin kısa hikâyelerin dil öğretimine dâhil edilmesi üzerine tecrübeleri
  1. Tez No: 638175
  2. Yazar: GÖKÇE KOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Edebi metinlerin dil öğrenimi için kullanımı dilbilimciler arasında tartışmalı bir konu olarak süregelmiştir. Kısa hikâyeler, şiirler ve romanlar gibi edebiyat metinlerinin, dil öğrenimi için ek kaynak olarak kullanılmasının yararlı olduğu ileri sürülmesine rağmen, bu konuda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu çalışma kısa hikâyelerin İngilizce derslerine dâhil edilmesinin bir örneğini sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın katılımcıları bir devlet okulunda öğrenim gören sekiz adet ortaokul öğrencisidir. Veriler yarı yapılandırılmış detaylı mülakatlar ve araştırmacı öğretmenin gözlemleriyle toplanmıştır. Buna uygun olarak da, veriler nitel bir çerçevede analiz edilmiştir. Çalışma; kısa hikâyelerin dil öğrenimi için ek kaynak olarak İngilizce derslerine dâhil edilmesinin, hem katılımcılar hem de İngilizce öğretmeni tarafından öğrencilerin motivasyonunu ve derse katılımını artırdığı yönünde etkili olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of literary texts for language learning has been a controversial issue among the linguists. Although employing literary pieces like short stories, poems or novels as additional language learning tools are claimed to be beneficial for the language learning process; there aren't sufficient studies on the issue. Thus, this study aims to present an example of integrating short stories in English language classes. The participants of the survey are secondary school students of a state school (n: 8). The data was collected through in-depth, semi-structured interviews and teacher-researcher observations. Accordingly, the results were analysed in a qualitative nature. The study concluded that both the participants and the EFL teacher found the integration of short stories as an additional tool effective in promoting learners' motivation and participation in the language classes.