The role of metacognitive strategies in promoting learner autonomy: A case study at the ELT Department, Gazi University
Metakognitif stratejilerin öğrenci bireyselliğini artırmadaki rolü: Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümü'nde bir olay incelemesi
  1. Tez No: 159368
  2. Yazar: İCLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ii ÖZET Bu çalışmanın iki amacı vardır. Öncelikle, bu çalışma yabancı dili İngilizce olan Türk üniversite öğrencisinin metakognitif strateji ve öğrenci bireyselliği profillerini belirlemeyi amaçlamaktır. Bu çalışmanın ikinci amacı metakognitif stratejileri kullanan öğrencilerin bu stratejileri kullanmayan veya daha az kullanan öğrencilerden daha fazla başarılı olup olmadıklarını incelemektir. Bu çalışma Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümünde okuyan 110 ikinci sınıf öğrencisini kapsamaktadır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışma hakkında ön bilgi, çalışmanın problemi, amacı, kapsamı, metodu ve varsayımlarını içermektedir. İkinci bölüm ilgili alan yazanım içermektedir. Bu bölümde, dil öğrenme stratejileri, metakognitif stratejiler ve öğrenci bireyselliği hakkında ön bilgi sunulmaktadır. Ayrıca, bu alanlarda yapılan çalışmalar verilmektedir. Üçüncü bölüm çalışmanın metodunu içermektedir. Bu bölüm, araştırmanın metodu, katılımcıları, kullanılan veri toplama araçları ve bu araçların uygulanma aşamasından oluşmaktadır. Dördüncü bölümde, toplanan verilerin sonuçlan sunulmaktadır ve bu sonuçlar yorumlanmaktadır. Beşinci bölüm sonuç bölümüdür. Bu bölümde, çalışma kısaca özetlenmektedir. Pedagojik sonuçlar verilmektedir ve sonraki araştırmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT This study has two aims. Firstly, it aims to identify the metacognitive strategy and learner autonomy profiles of EFL learners. The second aim of this study is to explore whether the learners who have developed metacognitive strategies are more autonomous than those who have not developed metacognitive strategies, or developed fewer metacognitive strategies. This study consists of 110 second-year Turkish University EFL learners studying at the department of ELT, Gazi University, Ankara. This study consists of five chapters. Chapter I introduces the background to the study, the problem, the aim, scope, method, and assumptions of the study. Chapter II includes the review of literature. In this chapter, theoretical background of language learning strategies, metacognitive strategies, and learner autonomy is provided. Moreover, researches done on these areas are presented. Chapter HI includes the methodology of the study. This chapter is made up of the research design, subjects of this study, instruments used, and these instruments' administration process. In chapter IV, the results of the data collection are presented and interpreted using the statistics. Chapter V is the conclusion part. In this chapter, the study is summarized briefly, pedagogical implications are provided, and suggestions for further research are presented.