An investigation of 8th grade students' statistical literacy through problems with and without context
Sekizinci sınıf öğrencilerinin istatistiksel okuryazarlıklarının bağlam içeren ve içermeyen problemler üzerinden incelenmesi
  1. Tez No: 638190
  2. Yazar: TUĞÇE VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin bağlam içeren ve bağlam içermeyen istatistiksel okuryazarlık problemlerindeki başarılarını ve istatistiksel okuryazarlıklarını derinlemesine incelemektir. Ayrıca, bu öğrencilerin bağlam içeren ve bağlam içermeyen problemlerdeki başarıları da karşılaştırılmıştır. Bu çalışma 2019-2020 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde, Ankara ilinin Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinden amaçlı örnekleme tekniği ile seçilmiş dört adet devlet okulundan toplam 500 adet sekizinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Çalışmanın verileri Bağlam İçeren İstatistiksel Okuryazarlık Testi (İOT-B) ve Bağlam İçermeyen İstatistiksel Okuryazarlık Testi (İOT) ile toplanmıştır. Öğrencilerin istatistiksel konu alanları bazında başarılarının saptanması ve başarılarının bağlam içeren ve içermeyen problemler üzerinden karşılaştırılması için nitel araştırma yöntemleri kullanılırken, öğrencilerin konu alanlarına göre istatistiksel okuryazarlıklarını incelemek için nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öğencilerin testlerdeki başarıları ve istatistiksel okuryazarlıkları konu alanlarına göre farklılıklar göstermiştir ve öğrencilerin ortak yanılgıları ve çözümleri saptanmıştır. Ayrıca, açık uçlu sorulardaki öğrenci yanıtları istatistiksel, ön-istatistiksel, istatistiksel olmayan ve ilgisiz olmak üzere dört kategori altında sınıflandırılmış ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. Öğrencilerin bağlam içeren ve bağlam içermeyen istatistiksel okuryazarlık problemlerindeki başarıları istatistiksel konu alanları bazında karşılaştırıldığında, merkezi eğilim ölçüleri, grafik yorumlama ve istatistiksel verinin sorgulanması konu alanlarında öğrencilerin başarısında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, örnekleme konu alanında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğencilerin istatistiksel okuryazarlık testlerindeki başarıları ve istatistiksel okuryazarlıkları konu alanlarına göre farklılıklar göstermiştir ve öğrencilerin ortak yanılgıları ve çözümleri saptanmıştır. Açık uçlu sorulardaki öğrenci yanıtları dört kategori altında sınıflandırılmış ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. Öğrencilerin bağlam içeren ve bağlam içermeyen istatistiksel okuryazarlık problemlerindeki başarıları istatistiksel konu alanları bazında karşılaştırıldığında, merkezi eğilim ölçüleri, grafik yorumlama ve istatisiksel verinin sorgulanması konu alanlarında öğrencilerin başarısında anlamlı bir farklılık çıkmazken örnekleme konu alanında öğrencilerin bağlam içeren ve içermeyen problemlerdeki başarıları arasında bağlam içermeyen problemler öncülüğünde anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to thoroughly investigate eight grade students' achivement and statistical literacy in statistical literacy problems with and without context. Moreover, the eight grade students' achievement in problems with and without context was compared. The study was conducted in Çankaya and Yenimahalle districts of Ankara in the spring semester of the 2019-2020 academic year. The participants of the study were selected through purposive sampling as 500 eight grade students from four public schools. In the study, both qualitative and quantitative methodologies were used. The data were collected using the Statistical Literacy Test with Context Problems (SLT-CP) and the Statistical Literacy Test without Context Problems (SLT). While qualitative research methodologies were used to determine the achievement of students in statistical content domains and to compare their achievement in problems with and without context, the quantitative research method was used to investigate the statistical literacy of students according to statistical content domains. The students' achievement in the tests and their statistical literacy differed across statistical content domains and the students' common misconceptions and solutions were determined. Additionally, the student responses in open-ended problems were classified under four categories as statistical, pre-statistical, non-statistical and unrelated and the responses were examined in detail. When the students' achievement in statistical literacy problems with and without context was compared in terms of statistical content domains, no significant difference was observed in the achievement of students in the domains of measures of central tendency, graph interpretation and questioning of statistical data. However, a significant mean difference was found in the sampling domain.